Enigma Enigma

Влад Волошин

2019-09-24 12:07:44 eye-2 2528   — comment 0

Що сподівається отримати Росія від атак БПЛА в Саудівській Аравії.

У ніч на 14 вересня кілька «безпілотників» з хірургічною точністю вдарили по нафтопереробних підприємствах Саудівської Аравії. БПЛА влетіли в повітряний простір одного з найбільших виробників нафти в світі і здійснили атаку на Абкаїк - найважливіше родовище Королівства. Збитки оцінюються в сотні мільйонів доларів, видобуток нафти скоротився, її ціни на світовому ринку різко підскочили. Саудівська Аравія заявила, що після суботньої атаки на заводи Saudi Aramco на нафтовидобувних проектах Абкаїк і Хурайс, вона скоротила виробництво нафти більш ніж удвічі - на 5,7 мільйона барелів на добу зі звичайною позначки в приблизно 9,8 мільйона.
Атака дронів стала відповіддю Ємену на військову агресію з боку Ер-Ріяда. Єменські повстанці-хусити, проти яких воює арабська коаліція на чолі з Саудівською Аравією, заявили, що це вони провели атаку - за допомогою «безпілотників».
Конфлікт в Ємені між владою і повстанцями загострився на початку 2015 року, коли хусити, які сповідують один з варіантів шиїзму, захопили контроль над значною частиною країни і змусили президента Абд-Раббі Мансура Хаді втекти за кордон. Занепокоєні активізацією угруповання, ОАЕ, Саудівська Аравія і ще сім арабських держав створили коаліцію і втрутилися в ситуацію намагаючись відновити владу в країні. Коаліція вважає, що хусити діють в регіоні за підтримки Ірану.
Збройний конфлікт має середню інтенсивність. Сили коаліції майже щодня завдають ударів по позиціях повстанців. Хусити, в свою чергу, періодично запускають ракети та бойові дрони в бік Саудівської Аравії. За даними ООН, в ході бойових дій загинуло понад 10 тисяч осіб. Дві третини з них - цивільні особи. Не менше 55 тисяч людей постраждали.
Цей випадок застосування БПЛА в сучасних збройних конфліктах став одним з наймасованіших . Атака на нафтопереробні підприємства саудитів була досить вдалою, але вона виявила кілька цікавих питань. І перше з них чому одна з найбагатших країн світу, яка до того ж зараз веде війну і знаходиться в боєготовому стані не змогла захистити від «мало озброєних повстанців» головне джерело свого достатку? Чи можуть бути причетні до атаки інші країни? Чому Росія відразу ж запропонувала Саудівській Аравії власні комплекси ППО для захисту повітряного простору?
Експерти вважають, подібний напад стався саме тому, що Ер-Ріяд банально не очікував подібного від єменських хуситів. ППО Королівства на озброєнні якого стоять американські ЗРК «Патріот», прикриває критичні напрямки з боку «системних» супротивників, таких як Ізраїль, Іран, а тепер і Катар. Також «Патріоти» прикривають столицю Саудівської Аравії місто Ер-Ріяд.
На думку фахівців, дрони (а можливо і ракети) летіли в нічний час, зважаючи на особливості рельєфу. Є повідомлення, що в пустелі, яку необхідно було подолати безпілотникам на шляху до цілей, також виявлені уламки БПЛА. Тобто, деякі з дронів все-таки були збиті, але більшу частина їх «проґавили» і радари саудитів… і американські літаки АВАКС.
У Саудівській Аравії дислокуються з’єднання американських ВПС. У їхньому складі є літаки АВАКС Boeing E-3 Sentry з системою «Авакс» - вони розташовані на авіабазі Принц Султан. «Sentry» може виявити ціль на відстані до 400 кілометрів. А в модернізованому за програмою RSIP (Radar System Improvement Program) варіанті, який розроблявся спеціально для, виявлення крилатих ракет і безпілотників, система здатна виявляти маловисотні повітряні цілі з ЕПР (ефективною площею розсіювання) 1 м² (майже як силует людини) на дальності до 425 км.
Нафтове родовище Абкаїк знаходиться неподалік військово-повітряних і військово-морських баз Саудівської Аравії. Від авіабази Принца Султана до атакованого родовища - менше трьохсот кілометрів по прямій. За специфікою застосування АВАКС хоча б один літак завжди повинен знаходитись у повітрі, інакше немає сенсу мати їх на озброєнні. До авіабаз на березі Перської затоки - навіть менше сотні км, і там - теж працюють чимало радарів. Тому виникає закономірне питання, як під такою потужною «парасолею» американських і саудитських систем ППО хуситські дрони змогли непомітно підійти і здійснити потужну масовану атаку?
Але невдовзі після нападу держсекретар США Майк Помпео заявив, що за атакою стоїть Іран. Те що дрони прилетіли з Ємену, нічим не підтверджується. Якби вони дійсно були запущені повстанцями-хуситами з Ємену, то апаратам довелося би подолати сотні кілометрів шляху. Відстань від єменської кордону до найближчої цілі - родовища Хураіс - 770 кілометрів. Це набагато більше радіуса дронів Qatef-1, які зазвичай застосовують користуються хусити. Хоча в структурах ООН, які займаються розслідуваннями, і раніше повідомляли, що єменські повстанці нещодавно взяли на озброєння дрони нової моделі UAV-X, які здатні атакувати цілі на відстані до 1500 кілометрів.
https://news.tut.by/world/653578.html
За інформацією газети Wall Street Journal, експерти намагаються встановити, чи могли на ці об'єкти напасти з півночі - з Ірану або Іраку, де у Тегерана чимало союзників-шиїтів, і чи можливо, що застосовувалися не дрони, а крилаті ракети. Якщо це так, то малоймовірно, що їхній запуск і політ міг залишитися непоміченим.
Крім того видання Washington Post з посиланням на джерела в уряді США повідомляє, що на об'єкті в Абкаїку пошкоджено 15 будівель, і усі пошкодження з північно-західної сторони, а не з південної, яка розвернена до кордону з Єменом.
Однак в заяві самих хуситів про атаку на НПЗ Саудівської Аравії йдеться, що напад було організовано «з допомогою благочестивих людей всередині королівства (Саудівської Аравії)…
Але США вважають, що саме Тегеран винний в низці нападів на нафтову інфраструктуру в регіоні. Раніше Вашингтон поклав відповідальність на Іран за напад на два нафтові танкери в Перській затоці в червні і липні цього року і за атаку ще на чотири танкера в травні. Тегеран заперечує всі звинувачення і заявляє, що Сполучені Штати шукають лише привід до нового конфлікту в регіоні.
Атакою БПЛА на нафтові родовища і НПЗ Саудівської Аравії скористалась і Росія. Її пропагандисти, під виглядом «воєнних експертів» розпочали інформаційну атаку на світове суспільство, розповідаючи, що подібний напад на нафтові об’єкти саудитів вигідний лише США і Великобританії, адже ті активно шукають привід до війни з Іраном. Тому й непомітно було для «своїх» ППО, коли вони самі ж і здійснили напад на нафтопереробні об’єкти. Проте заява хуситів таку версію нівелювала, і тому народилась інша про «іранський слід».
Ніби в підтвердження слів Майкла Помпео про атаку з Ірану, російські «експерти» заявляють, що американцям не треба було самим атакувати. Для причини на агресію проти Тегерана потрібно було , щоб їхнє ППО просто … не помітило цієї атаки БПЛА. Тобто звинувачення висуваються не агресивному Ірану, який здійснює напад на сусіда, а тим, хто ніби-то навмисно не відбиває цей напад, а хоче використати його, щоб розпочати широкомасштабну агресію. («Американцам было необязательно сами атаковать саудовский НПЗ, чтобы обвинить в этом Иран и начать против него агрессию – достаточно было просто НЕ ЗАМЕТИТЬ атаки. Проигнорировать её. Закрыть глаза.»)
https://jpgazeta.ru/chto-ne-tak-s-udarami-husitov-po-saud…/…
Далі російська пропаганда розпочала кампанію щодо приниження ефективності «дорогої американської системи ППО». ЗМІ активно розповсюджували «експертні коментарі» на кшталт: «стоящая бешеных денег, великолепно прокачанная, практически «домашняя» ПВО США и НАТО в целом абсолютно беспомощна перед десятком каких-то провинциальных летающих поделок, пусть даже и иранского НИОКРа
https://jpgazeta.ru/chto-ne-tak-s-udarami-husitov-po-saud…/…
Висновки російські «експерти» також зробили досить «апокаліптичні»: - «А что будет, если вдруг некий мексиканский картель объявит вендетту государству США и начнёт атаковать цели на его территории такими вот беспилотниками? Справится ли ПВО Америки с атаками дронов на атомные объекты, газопроводы, НПЗ, электростанции и так далее? Теперь мы знаем, что нет. Доказано».
Проте головний «висновок» Росія теж зробила: «тепер Ер-Ріядові доведеться знову витрачати чималенькі кошти на нову багатоешелоновану систему ППО своєї нафтової інфраструктури. Саудівська Аравію має бути завжди напоготові до подібних атак. Але по факту це означає необхідність багатомільярдних інвестицій в протиповітряну оборону через ризики з боку «копійчаних» БПЛА. І цим має скористатись Росія».
В підтвердження цих слів, за два дні після атаки дронів на саудитські НПЗ, президент Росії Путін під час тристороннього саміту з президентами Ірану та Туреччини Хасаном Рухані і Реджепом Тайіпом Ердоганом запропонував Саудівській Аравії закупити російські зенітно-ракетні комплекси С-300 або С-400, щоб забезпечити безпеку своєї території: - «…Мы готовы оказать соответствующую помощь Саудовской Аравии. Достаточно принять мудрое государственное решение так, как это сделали в свое время руководители Ирана, закупив С-300, или как сделал президент Эрдоган, закупив в России новейшие комплексы ПВО С-400 «Триумф». Они надежно защитят любые объекты инфраструктуры Саудовской Аравии».
http://in24.org/world/37280?utm_source=warfiles.ru
Росія навіть не приховує, що намагається втрутитись в черговий збройний конфлікт, пропонуючи власну «парасолю» із засобів ППО та іншого озброєння. І все це робиться з єдиною метою – протистояти США. Таких «гарячих точок» на мапі світу сьогодні є більш ніж півтора десятки, і багатьох з них навіть би й не виникло, якщо в них не втручалась Росія. Це країна-монстр, яка живе війною, багатіючи на крові, смерті і на людському горі.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma