Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2021-12-24 08:26:05 eye-2 4001   — comment 0

Що це взагалі за фашизм?

Часто трапляються книжки, які треба читати навпаки. Тобто не погоджуючись з позицією автора, а, зрозумівши її, намагатися второпати й собі, навіщо і для кого він її транслює. Одразу стає легше, і далі вже не треба читати між рядків, насолоджуючись власною зарозумілістю і умінням не лише дивитися, але й бачити.

Наприклад, ця книжка не вчить нас історії людства – принаймні у тому форматі, в якому ми звикли, натомість відповідає на більш цікаві питання, ніж захоплення людською цивілізацією. По-перше, автор іде за цілком сучасним руслом антропологічної коректності, за якою, наприклад, давно вже постає питання: чому на планеті владу захопили «розумні» мавпи, а не, скажімо, мурахи чи секвої? Що це взагалі за фашизм, прости Господи? За мурашок абідна. Принаймні так усе це бачиться в контексті згаданої "коректності".

По-друге, «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Ювала Ноя Харарі (К.: BookChef) - не традиційний хронологічний перелік подій і правителів, який бачимо в багатьох підручниках і науково-популярних виданнях. Автор повільно й поступово, але невблаганно підходить до суті справ і розкриває перед читачем, яким чином Homo sapiens із цілком пересічного і невидатного виду мавп став Людиною і досяг сучасних вершин економічного, технологічного та інтелектуального розвитку. Почавши з Когнітивної революції сімдесят тисяч років тому, він показує, як наш біологічний вид розселявся по планеті, як здійснив Аграрну революцію приблизно дванадцять тисяч років тому, як нарешті Промислова і Наукова революції Нового часу дали Людині в руки могутні інструменти, за допомогою яких вона може не лише технічно розвиватися, але й змінити власну біологію. Ні, не стати мурахою чи секвоєю, які без усяких революцій так само досі існують поруч із нами, але збереглися у кращій формі (може, тому що «sapiens», утім, ніхто не перевіряв).

Ба більше, людство тепер здатне навіть знищити себе. І це може статися як унаслідок застосування ядерної чи іншої зброї масового ураження, так і в результаті створення на основі сапієнс інтелектуально розвинених істот зі здібностями, які нині неможливо передбачити. Можливо, згадані істоти, нарешті візьмуть гору чи принаймні зрівняються з людиною у правах на цей світ?

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma