Enigma Enigma

Kristi Medou

2019-10-16 12:54:42 eye-2 2744   — comment 2

Шлях до миру чи капітуляція?

Зрушити з місця мирний процес - це було ключовою передвиборчою обіцянкою Президента України В. Зеленського. Але його спосіб реалізації суперечливий.

Дві жінки, які не хочуть називати своїх імен, а їх приблизний вік 78 та 79 років. Вони веселі, щойно купили гарячий чай та пиріжки. За столиком серед невеличких магазинів та кіосків вони розповідають про свій день:

«З Алчевська ми виїхали автобусом до Луганська о шостій годині ранку. Звідти ми їхали на іншому автобусі та прибули до пункту пропуску приблизно о пів на восьму», - повідомляють вони. – «Спочатку був контроль від Народної Республіки, потім від України. На це пішло близько години. Сьогодні це пройшло дуже швидко».

«З моменту розведення військ стало простіше»

Трохи менше п'яти годин - саме стільки часу їм знадобилося б для перетину кордону. Перш за все, щоб придбати ліки, обидві жінки регулярно їздять приблизно за 70 кілометрів від рідного міста в «самопроголошеній Луганській Народній Республіці» до невеликого прикордонного міста Станиця Луганська прямо на лінії протистояння.

«Коли влітку звідси вивели війська, стало набагато легше, - кажуть вони. - Раніше нам доводилося спускатися сходами вниз і назад вгору, адже міст був зламаний».

Тимчасовий пішохідний міст був встановлений невдовзі після розведення військ. До кінця листопада повинен бути відновлений зруйнований на початку війни головний міст. «Розведення» військ у Станиці Луганській вважалося важливим кроком до вирішення конфлікту на Сході України - а також великим успіхом для нового президента Володимира Зеленського. Зрушити з місця мирний процес - це було однією з його ключових передвиборчих обіцянок. Але цей прогрес тепер знаходиться під загрозою.

Протести також суперечливі

«Близько 50 000 - 70 000 людей все ще мешкають у містах і селах по лінії протистояння. Після відведення військ ми залишаємо їх позаду в сірій зоні, де Українська держава не може їх захистити», - критикує К. Реутський, співзасновник «SOS Vostok» - організації, яка займається правами біженців з окупованих територій. – «Для українських озброєних військовослужбовців заборонено заходити в цю зону. Навіть під час конфліктів. Уряд хоче залишити український народ беззахисним перед сепаратистами».

Саме цього хочуть не допустити противники цієї політики, які організовують в Києві протести. Протести, які дві жінки на прикордонному переході в Станиці Луганській не можуть зрозуміти.

«Вони повинні вивести війська, - кажуть жінки. Було б набагато краще, якби такі переходи були б не потрібні. Інакше молоді солдати продовжуватимуть вмирати з обох сторін. Мені дуже шкода їх. Так, з обох сторін - адже вони всі люди».

Дві жінки закінчили пити чай і повільно повертаються назад до пункту пропуску. Минувши ряд автобусів, які вивантажують тут людей і повертають їх назад. Минувши мобільні банкоматі, де в чергах інші старі жінки та чоловіки чекають зняття української пенсії. Навіть якщо в цей день у Станиці Луганській спокійно - мир поки що не здається близьким.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma