Enigma Enigma

Сергiй Делін

2023-11-17 07:33:49 eye-2 4498   — comment 6

Шляхи до перемоги

Один американський генерал наголосив на очевидній слабкості позиції США і загалом колективного Заходу щодо Росії та її агресії в Україні: вони не пояснили собі насамперед, та своїм громадянам, що є перемога в Україні.
Уявіть що ви зібралися будувати будинок не маючи уявлення, який він матиме вигляд і що для цього потрібно? Які у вас шанси на успіх?

Буквально днями я нарешті побачив відповідь на це запитання в заяві американського дипломата, хоча й не найвищого рівня (посол США в ОБСЄ): перемога України, а з нею і нормального, вільного світу правил і людських цінностей полягатиме в повному освободженні Росією всіх захоплених нею територій України.

Сподіваюся  це не випадковість і це розуміння буде прийнято всім нормальним світом і досягне рівня впевненої необхідності; що зробить його реалізацію неминучою.

Давайте спустимося ще на один рівень і поставимо питання якою може бути перемога України, як вона може виглядати реально, конкретно і фізично? На мою думку, таких сценаріїв три. Розглянемо їх докладніше.

Варіант перший: Афганістан, тобто добровільний вихід Росії

Втрати СРСР в Афтаністані становили, за різними оцінками, від 15 до 60 тисяч убитими. За сьогоднішніми оцінками українських і західних джерел, втрати путінської РоSSії за неповних два роки вторгнення в Україну склали від 300 до 400 тисяч.

Афганістан залишився в пам'яті населення як велика трагедія.  Будь-якій раціональній людині не може не бути зрозумілим, що путінська війна шкодить насамперед самої Росії, що перспектив у неї немає. Раціональне управління почало шукати шляхи виходу з неї. Висновок із цього зіставлення один: не можна, не варто розглядати РФ як раціональне, розумне суспільство. Воно вийшло з і залишило межі нормального людського суспільства.

Вихід з Афганістану був украй незвичайним для російського менталітету кроком, ознакою слабкості. Суспільство засноване на жорстокості та домінуванні в самій соціальній структурі не може вважати це позитивним. Але сьогодні існують дуже практичні міркування які зводять ймовірність такого варіанту до рівня практичної неможливості.  Так звані "вибори" - ритуал передачі всієї влади в країні в руки її правлячої еліти - є великим призом; еліта, правляча камарилья Росії не може, та не буде ризикувати будь-якими кроками що можуть підірвати цей результат.

Висновок: найближчим часом цей варіант не є можливим. Ймовірний розвиток подій на період до виборів (тобто щонайменше півроку) - це ескалація військової кампанії в надії досягти якогось, навіть об'єктивно незначного, позитивного результату.

Другий варіант: очевидна військова поразка Росії

Mоже йтися про силове вигнання РФ з ключових окупованих територій: коридор до Криму, значна поразка на Донбасі, що зробить безперспективність путінської війни і подальших жертв очевидною навіть для її населення.

Реальність цього варіанта сьогодні перебуває в руках та серцях ЗСУ; українського суспільства; керівництва України; та партнерів та союзників України. Його не треба прораховувати, треба виконувати.

Висновок: цей варіант залишається одним із головних, найбільш реальних шляхів до перемоги.

Третій варіант: вступ України до НАТО до формального завершення війни

Такий варіант пропонувався тут ще влітку минулого, 2022 року і цікаво що сьогодні його повторюють вже деякі широко відомі особи, включаючи колишнього Генерального секретаря НАТО Рассмусена.

Ішлося б про прийняття України до НАТО за фактичною лінією розмежування. В обговоренні цього варіанту, на мою думку, дуже важливо з самого початку зробити абсолютно ясним що він не є еквівалентом і не передбачатиме добровільної передачі територій з боку України. Натомість можливе "тимчасове припинення вогню" на термін який визначається Україною з повним збереженням санкцій та міжнародної ізоляції агресора. При зміні позиції Росії у майбутньому територіальний суверенітет України буде відновлено повністю і лише тоді, після виплати всіх компенсацій, війна може бути завершена мирним договором.

Такий варіант мав би досить позитивних сторін для України хоча б для серйозного розгляду, проте позиція західних країн ставитиме його реалістичність під серйозний сумнів. Наразі незрозуміло чи готовий Захід навіть розпочати такі дискусії на серйозному, офіційному рівні.

Висновок: цей варіант має низку переваг для України, однак позиція західних країн робить його реалізацію невизначеною, принаймні в найближчому майбутньому.

Наразі перемога над російською військовою кампанією в Україні силою зброї залишається найбільш реалістичним варіантом і шляхом до завершення війни. Україна, її суспільство, уряд, партнери та союзники України мають це пoбачити, розуміти та віддавати перевагу цьому шляху як ймовірному і певному способу досягнення безпекових цілей необхідних не лише для України, але й для забезпечення безпечного та вільного майбутнього всього світу.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma