Нещодавно Президент Петро Порошенко відкрив першу чергу Приморської вітроелектростанції в Запорізькій області.
Звісно, супротивники скажуть, що це передвиборчий піар за місяць до президентських виборів.
А мені стало цікаво, а скільки "напіарила" Україна в галузі відновлювальної енергетики за останні 4 роки. В стані війни з Росією, коли 5% ВВП йде на потреби армії.
І виявилось, що саме в ці важкі роки ми добряче просунулись у розвитку альтернативної енергетики. Далі лише факти, які були узагальнені за допомогою інтерактивної мапи Національного промислового порталу України (який, як відомо, заблокований Роскомнаглядом і заборонений для перегляду в "самій сильній державі континенту").
З 2015 року було введено в дію майже 150 об'єктів. Ще близько 20 знаходяться у стадії будівництва.
Також збільшуються потужності введених станцій. Якщо в 2016 році середня потужність об'єктів була близько 4 МВт, то вже в 2018 році вона зросла втричі до 12 МВт.
В регіональному розрізі ці об'єкти розміщуються не лише в південних регіонах, а й наприклад в досить проблемній (з великою кількістю опадів впродовж року) Львівській області.
12 об'єктів було збудовано за рахунок коштів іноземних інвесторів (Франція, Німеччина, Норвегія, Канада та ін.). Дві третини з них - з Європейського Союзу.
Загальна потужність введених об'єктів сонячної енергетики - більше 1800 МВТ. Враховуючи середню вартість інвестицій близько 1-1.2 млн євро за кожний МВт, не важко порахувати, що в цю галузь було інвестовано близько 2 млрд євро.
Вітер, вітер...
Вітряна енергетика теж розвивається доволі динамічно.
Третина введених об'єктів була збудована (і будується) на кошти іноземних інвесторів, які вклали в вітроенергетику близько 1 млрд євро.
Гідроенергетика
За ці роки було введено 3-й агрегат Дністровської ГАЕС потужністю 300 МВТ з загальним обсягом інвестицій близько 200 млн євро. Такої ж потужності 4 агрегат має бути введений в 2020 році. Також в 2019 році розпочинається будіввництво Каховської гідроелектростанції з загальним обсягом інвестицій 420 млн євро і потужністю 250 МВт.
Додатково за період з 2015 року було введено в дію 10 міні-гідроелектростанцій.
Біогаз
З 2015 року було введено в дію 16 котелень на біопаливі та біогазових ТЕС.
При цьому, в Україні є місто, яке відмовилось від споживання природного газу і перейшло на забезпечення споживачів електроенергією, виробленою на сучасній біо-ТЕС, - Кам'янець-Подільський.
Враховуючи розвинений аграргий сектор практично в усіх регіонах України, приклад Хмельниччини може стати у нагоді в інших областях.
Високі ціни на природний газ у поєднанні з зеленим тарифом зробили поки що маленьку, але революцію в розвитку відновлювальної енергетики України. Саме таким чином поступали розвинені країни (навіть коли мали власні корисні копалини) для стимулювання інвестицій в сонячну та вітроенергетику.
А той, хто хоче Україні "дешевий газ" знову заганяє нас в пастку сировинної економіки, від якої ми намагаємось відійти останні роки.
Окремим (і нагальним) питанням в країні є сміттєпереробка, побічним продуктом якої є також вироблення електроенергії та виробництво біогазу. Але аналіз нових потужностей в цих секторах виходить за рамки цього маленького дослідження.
Далі буде...
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma