Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2023-09-30 09:09:34 eye-2 3981   — comment 0

Спирт для зека, або Нафіга нам навігатор

Пригадується, як батько автора сих рядків зумів пронести до в’язниці на побачення з братом, головою Всеукраїнської спілки політзеків, фляжку зі спиртом, щоби той зі співкамерниками зміг відсвяткувати Різдво.

Тож попри офіційні події, що відбувалися свого часу в СРСР, повоєнній історії якого присвячена ця книжка, життя за радянського режиму було сповнене маленьких і приватних перемог у боротьбі з владою. Особливо відзначалися у цьому наші дисиденти, які постійно змагалися з нею у низці щоденних поєдинків – ви нас Гулагом і геноцидом, а ми вас Солженіциним і радіо «Бі-Бі-Сі». Пригадується, як батько автора сих рядків зумів пронести до в’язниці на побачення з братом, головою Всеукраїнської спілки політзеків, фляжку зі спиртом, щоби той зі співкамерниками зміг відсвяткувати Різдво.

Майже той самий час – від закінчення Другої світової війни в 1945 році й до відновлення незалежності в 1991 році – охоплює «Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР» Юрія Шаповала, Олександра Маєвського і Валентини Мержиєвської (К.: Портал). Автори вписують українську історію в ширший європейський і загалом світовий контекст: пояснюють долю українських земель на тлі повоєнного перекроювання кордонів, підкреслюють зв’язки між українським культурним опором тоталітарному режиму і європейськими революціями 1968 року тощо.

«Спершу відбулися масові арешти українців як співпрацювали з націоналістичним підпіллям, - нагадують автори зокрема про примусове виселення українців. - 28 квітня 947 року розпочалася операція «Вісла» Її проводило військо: п'ять дивізій піхоти, одна дивізія Корпусу внутрішньої безпеки (КВБ), три додаткові полки (піхотний, самохідний і саперний) - разом 7 дивізій. Кожне село оточували. Людям давали дві години на збори, після чого проводили до збірного пункту».

До основного тексту книги долучений психологічний коментар, який описує травми й життєві сценарії, що дісталися нам із радянських часів, і пропонує способи роботи з ними.

 

Юрій Шаповал, Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська. Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР. – К.: Портал, 2023

 

На фото: Євген Сверстюк, Ігор Бондар, Левко Лукьяненко

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma