Enigma Enigma

Влад Волошин

2021-10-06 15:40:44 eye-2 4214   — comment 0

Старі російські «новинки» на стратегічних навчаннях «Запад-2021».

6-го жовтня 2021 року в Москві російський міністр оборони Сєргєй Шойгу підвів підсумки недавніх стратегічних навчань «Запад-2021». Це були одні з наймасштабніших військових маневрів Збройних Сил РФ за останній час, до яких також залучались підрозділи з Білорусі, адже деякі етапи проходили на білоруських полігонах, а також брали участь військові з інших країн-партнерів Росії по ОДКБ.

 

Десант в обороні поліських боліт.

«Практичні дії органів військового управління і військ відпрацьовувалися на п'яти білоруських і дев'яти російських полігонах. Сили Балтійського флоту вирішували навчально-бойові завдання в акваторіях Балтійського моря і Фінської затоки», - цитує слова російського міністра оборони агентство INTERFAX.

https://www.interfax.ru/russia/795594

У навчаннях «Запад-2021», які пройшли з 10-го по 15 вересня були задіяні більш ніж 200 тис. осіб, близько 80 літаків і вертольотів, до 760 одиниць бойової техніки, в тому числі 290 танків, 240 артилерійських установок, реактивних систем залпового вогню і мінометів, а також 15 кораблів. Міноборони РФ з гордістю повідомляло, що 2,5 тис. російських військових були перекинуті в рамках навчань з місць дислокації в Білорусь. Фактично, росіяни намагались продемонструвати світові, що вони готові діяти агресивно проти сусідів, зокрема країн Балтії, Польщі і України.

Гасло навчань «Запад-2021», зокрема їхньої «білоруської» фази, було «відбиття НАТО-вської агресії проти союзної держави» (тобто проти Білорусі – авт.), проте оборону районів чомусь відпрацьовували штурмові і ударні підрозділи - спецпризначенці й десантники, яких застосовують для досягнення діаметрально інших цілей.

Шойгу з гордістю заявив, що «основою завдань було відпрацювання нових форм і способів ведення бойових дій», - повідомляє INTERFAX. Напевно так і є – «новинка» - це «російський десант в обороні поліських пущ».

Крім того, російський міністр розповів, що на цих маневрах вперше в нічний час при несприятливих погодних умовах пройшло десантування парашутно-десантного батальйону на БМД-4М.

Десантування - це перекидання військ повітряним транспортом і висадка (викидання) їх иа території противника для виконання бойового завдання. Тобто, насправді це не оборонні дії, і взагалі, десантування батальйону на бойовій техніці  - це тактичний десант - доволі складна операція, яку проводять для захоплення районів (рубежів) і об’єктів тактичного значення для сприяння наступаючим силам.

Щодо БМД-4М «Бахча-У», то за відгуками експертів, це доволі непогана бойова машина для ВДВ, і її навіть можна десантувати разом з екіпажом. Її маса майже 14 тон, проте основний недолік, як зазначають, погане «бронювання» і низький захист тих, хто всередині. Часто після приземлення бойовий модуль «Бахча» зазнає пошкоджень і погано функціонує. Проте цій «новинці» вже півтора десятка років і її перше десантування пройшло ще в липні 2014 року.

На навчаннях «Запад-2021» «новинкою» стала лише кількість десанту – російський батальйон ВДВ на БМД-4М – 300 осіб і 30 бойових машин з двох десятків літаків Іл-76МД. Десантування пройшло під Рязанню і відпрацьовувалось захоплення аеродрому.

  

 

Трохи «несвіжі» бойові роботи і тривимірні системи.

Крім десантування, розповів Сєргєй Шойгу, російські військові топографи випробували можливості уніфікованої програмної тривимірної системи «Калейдоскоп». Ця система дозволила створити тривимірну візуалізацію віртуального бойового простору для більш точної оцінки обстановки на полі бою і оперативного прийняття рішень командирам. Система теж порівняно не нова, і її запровадження «у війська» розпочалось ще в 2014-2015 роках. З тих пір її постійно «модернізують» і «випробовують» на навчаннях.

 Слова міністра оборони Шойгу про «некоторые образцы вооружений, включая ударных роботов, использовались впервые», взагалі несли під собою певну інтригу. Що ж такого застосовувала російська армія на маневрах «Запад-2021», що можна назвати «вперше»?

«Успішно відпрацьовано дистанційне виведення з ладу так званої  «зграї» ударних безпілотних літальних апаратів умовного противника», - повідомив Шойгу. Хто і чим їх х знищував – залишилось інтригою, проте міністр розповів про інших дронів і роботів. Для ефективного коригування вогню, а також в інтересах розвідувальних підрозділів були активно задіяні власні безпілотні літальні апарати. На полігонах під Калінінградом вперше, як стверджують російські військові, застосовувалися ударні робототехнічні комплекси «Платформа-М».

Видання Российская газета про фазу з роботами під Калініградом розповідає так: «Бойові роботи застосовувалися при виконанні завдань з ліквідації умовних незаконних збройних формувань в міських умовах. Комплекси «Платформа-М» також використовувалися для проведення розвідки і пророблення проходів в мінних полях».

«Платформу-М» важко назвати «новинкою», адже її ще в 2015 році демонстрували на військовому параді у тому ж Калінінграді. Це порівняно невелика платформа масою до 800 кілограмів на гусеничному ходу з невисокою швидкістю, малою прохідністю і низькою мобільністю. На ній, залежно від функцій, можуть бути розміщені РЛС, тепловізор, відеокамери, і озброєння: кулемет, гранатомет чи ПТРК, можуть бути засоби мінування чи розмінування, дими і навіть аудіоустановка для ведення пропаганди.

Експерти відзначають чимало недоліків у цього бойового робота, проте за інформацією з деяких ЗМІ, «Платформу-М» росіяни застосовують в Сирії. Проти кого вони навчались воювати на полігонах під Калінінградом,, тренуючись діяти «в міських умовах» - теж залишилось інтригою.

Проте їхніми діями Шойгу залишився задоволений : - «Дистанційно керовані роботи на гусеничному шасі показали високі результати при виконанні завдань по знищенню живої сили умовного противника в міських умовах» - цитує міністра оборони РФ INTERFAX. – «Крім цього, на полігоні Муліно в бойових порядках загальновійськових підрозділів вперше застосовувались роботи розвідки і вогневої підтримки «Уран-9» і «Нерехта»» - розповів Шойгу.

 

«Сирійські іспити» для «Урана-9».

«Уран-9»- це майже БМП, лише без екіпажу. Він і ззовні нагадує бойову машину проте дещо менший і має розміри в довжину 4,5 метри і в ширину до двох. Робот оснащується 30-міліметровою автоматичною гарматою 2А72, спареною з 7,62-міліметровим кулеметом. На обох сторонах башти встановлено пускові установки з чотирма протитанковими ракетами 9М120 «Атака». Останні при необхідності замінюються на зенітні ракети «Игла», що забезпечує потенціал протиповітряної оборони. У задній частині вежі розташовані шість реактивних вогнеметів «Шмель». Вогнева потужність, як бачимо, в «Урана-9» доволі висока.

Про його недоліки, які були виявлені російськими військовими, в 2019 році розповідали чимало ЗМІ. Бойові випробування він проходив в Сирії і в результаті тестувань у зоні бойових дій виявилося, що робот неспроможний виконувати задачі на полі бою. ««Уран-9» мав низку проблем з вогневою потужністю, розвідувальними та спостережними функціями. Ходова частина робота виявилася ненадійною. Автоматична 30-мм гармата працювала нестабільно й дуже часто спрацьовувала з затримкою, що для бойових дій недопустимо. Значним недоліком була нездатність робота вести стрільбу під час руху», - розповідає портал Defence Express.

 https://defence-ua.com/weapon_and_tech/rosija_i_bojovi_roboti_chi_stane_marker_z_golosovim_upravlinnjam_chergovoju_katastrofoju-1197.html

Але найбільше проблем було саме з системою управління. «Уран-9»  втрачав зв’язок з оператором 19 разів – і як мінімум в одному випадку оператор не міг «зв’язатися» з роботом близько півтори години. Проблему посилювало те, що під час бойових дій в місті будівлі блокували радіосигнали. Але невдовзі після «ганьби» в Сирії російські ЗМІ повідомили, що розробники усунули всі недоліки, і в січні 2019 робот  «Уран-9» все-таки прийняли на озброєння російської армії.

 На навчаннях «Запад-21» росіяни застосували «Уран-9» в своїх загальновійськових підрозділах. Роботи вели бойові дії безпосередньо в бойових порядках в обороні. Роботизовані платформи знищували живу силу та бронетехніку умовного противника на відстані від 3 до 5 км ракетними комплексами, реактивними піхотними вогнеметами, а також 30-мм гарматами та кулеметами.

Про те, що були якісь інциденти з їхнім застосуванням – інформація відсутня. «Урани-9» навіть прикривали мотострілецькі підрозділи під час зміни позицій.

Водночас бойові роботи «Нерехта» були задіяні для розвідки та вогневої підтримки підрозділів. Вони озброєні 12,-7 мм кулеметом «Корд» та 30-мм гранатометом АГ-30М. Ці роботизовані платформи призначені для коригування вогню, а також доставки боєприпасів та різного спорядження. «Нерехта» теє є «новинкою» з віком не менше п’яти років, що в робототехніці вважається далеким «позавчора».

 

Тож бравурні слова російського міністра оборони Шойгу про те, що їхній армії на навчаннях «Запад-2021» вдалось «практично випробувати нові форми і способи ведення бойових дій з урахуванням особливостей сучасних локальних війн і збройних конфліктів», насправді є лише бажане, а дійсне – це застарілі робототехнології і відомі ще з часів Другої Світової тактичні десанти для захоплення об’єктів… і 200 тисяч військ зібраних на європейських кордонах, готових до вторгнення в цивілізований світ за наказом кремлівської влади.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma