Enigma Enigma

Ярослав Стеців

2024-04-08 08:08:33 eye-2 3252   — comment 0

Старшини–артилеристи українських армій періоду Української революції 1917–1921: Степан Мацькевич

Продовжую знайомити Вас зі старшинським корпусом артилерії українських армій періоду Української революції 1917–1921 рр. Наступним з моєї вибірки на 250 осіб українського офіцерського складу буде біографія сотника артилерії Галицької Армії (ГА) Степана Мацькевича.

У 1893 р. С. Мацькевич народився в сім'ї сільських господарів с. Залуква (нині Івано–Франківська область). Закінчив Станиславівську українську гімназію, артилерійську школу та у 1925 р. здобув вищу освіту у Віденьскому університеті за фахом «всесвітня торгівля».

З початком Першої світової війни був мобілізований в австро–угорську армію, де проходив службу в 8-му полку польових гармат. У одному з боїв отримав поранення та був переведений на посаду інструктора артилерійської школи.

З початком Листопадових революційних подій на Західно-українських землях, восени 1918 р. очолив вивід 1-го залізничного ешелону українських вояків з Відня до Галичини. Згодом за власною ініціативою сформував у Станиславові артилерійську батарею, якою командував на фронті біля Львова. Пізніше підпорядкована сотнику Мацькевичу гарматна батарея, стала основою для формування 2-го гарматного полку 2-ї Коломийської бригади ГА. Найвидатнішими перемогами гараматного полку С. Мацькевича були бої у Чортківській офензиві та наступальна операція на Київ.

Після розформування більшовиками 2-го гарматного полку, сотник Мацькевич повернувся до Галичини, а згодом виїхав до Австрії. Через короткий проміжок часу знову повернувся в Галичину та працював у кооперації, брав активну участь у громадському житті Станиславівщини. 

Під час Другої світової війни переїхав у США, де був активним учасником української еміграційної інтелігенції. Разом із старшиною ГА Д. Микитюком заснував видання «Українська Галицька Армія» та видав збірку спогадів «Коломия й Коломийщина». Помер та похований на цвинтарі в м. Саут-Баунд-Бурк (штат Нью-Джерсі).  

Біографія С. Мацькевича за посиланням:

https://t.me/Artillery_officers/27

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma