Кому війна, а кому шанс на збагачення. На тлі найбільш важкого опалювального періоду комунальний монополіст КП «Київтеплоенерго» не полишає спроб пограбувати киян непрозорими перерахунками.
Проте мешканці столиці не збираються бути вівцями на заклання і готові протистояти апетитам ділків з КМДА та КТЕ. Вже 11 жовтня в Оболонському районному суді м. Києва відбудеться перше засідання чергового позову киян проти свавілля «Київтеплоенерго». Справа №756/5647/22 (номер провадження 2/756/4058/22).
Громадське об’єднання «Чесне правосуддя» вже неодноразово висвітлювало хід боротьби киян за чесні комунальні розрахунки. Наразі ситуація набуває нового імпульсу, а ми продовжуємо слідкувати за розвитком подій.
Скасувати незаконний перерахунок
Цього разу мешканці будинку по вул. Г. Сталінграда, 16-д вимагають скасувати незаконні суми, які надійшли їм у платіжках, у графі «перерахунок» (приблизно 110 000 гривень на 8 квартир) за 2019-2020 роки.
Читати: Киян закликали активніше захищати свої права в боротьбі з тарифними махінаціями Київтеплоенерго
Аргументом такого «перерахунку» стало начебто збільшення опалювальної площі будинку на 10 кв.м. В результаті на низку квартир нарахували додаткових від 885 до 1100 гривень за 1кв.м. опалювальної площі!
Сторона позову вважає, що ці претензії абсолютно необґрунтовані та незаконні по своїй формі, і мають бути повністю скасовані.
На своїй сторінці у ФБ адвокат обґрунтував правову позицію мешканців: «В цій ситуації маємо абсолютно непрозорі розміри та показники опалювальних площ, які надаються управляючою компанією до КТЕ. Ми так і не отримали чітку відповідь, що це за додаткові 10 метрів, звідки вони взялися, чому лише зараз, і чому, взагалі, відбувся цей «перерахунок». Також абсолютно незаконним виглядає і сам перерахунок з додатковими сумами, які повісили на мешканців будинку».
Адвокат розказав ЗМІ певні деталі своєї правової позиції, на яку він спирається і яку буде доводити в суді. Одним з головних аргументів, який, на переконання адвоката, доводить, що цей позов проти незаконної фікції КТЕ, у профільному законодавстві усі посилання щодо «перерахунку» за ЖКП мають на увазі зменшення рахунків, більш детальне визначення поняття «перерахунку» в законодавстві у сфері житлово-комунальних послуг є у наступному посиланні:
«Якщо ми подивимось абзац 3 п.2. постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. №482 «Про затвердження Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості», то побачимо, що поняття «Перерахунок» має лише одне законне формулювання. А саме – Це зміна розміру нарахованої плати за послугу у разі надання її невідповідної якості шляхом зменшення розміру такої плати, виходячи з фактично наданих у період перерахунку складових послуг. Ніяких перерахунків у бік збільшення не може бути тому, що це не відповідає закону.
Крім того, порядок та період отримання перерахунку за ЖКП (центральне опалення) чітко визначений у правах споживача у ст.24 Закону України «Про теплопостачання:
«Отримання перерахунку за спожиту теплову енергію з урахуванням здійсненого авансового платежу та показань вузлів обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду», тобто ніяких перерахунків у січні, лютому або іншому місяці бути не може!!! Лише після закінчення опалювального періоду!!! КТЕ діє не в межах закону та Конституції України», - пояснив адвокат.
Чесна суддя – надія на справедливість
Оптимізму мешканцям будинку додає той факт, що справу розглядатиме незалежна і прогресивна суддя Інна Белоконна, яка вже має досвід розгляду скарг та позовів на КТЕ по цьому будинку. Зокрема, у 2021-2022 роках суддя Белоконна вже розглядала справу щодо незаконних нарахувань за неспожите тепло для низки квартир по цьому будинку. Тоді суддя винесла абсолютно справедливе та обґрунтоване рішення про перерахунок у бік зменшення суми, бо жодних законних аргументів щодо нарахованих сум у платіжках КТЕ надати не змогло.
То була перемога законності, здорового глузду і надії на відновлення чесного правосуддя. Як то буде в цей раз, побачимо.
Україна за ці місяці війни змінилася дуже сильно. Все більше суддів починають розуміти, що судити по закону, без хабарів - це не так важко. Все більше служителів Феміди розуміють, що бути чесним суддею – це круто і престижно, що це почесна місія на благо служіння народу України. А задовольняти апетити олігархів, чи купки монополістів, щоб вони могли наживатись на простих громадянах, буде вже неможливо. В новій Україні майбутнього ніхто не матиме права знущатись із законів та грабувати людей, користуючись власним становищем.
Прикривати свої брудні справи, як раніше, вже не вийде. Всі все бачать, злочини, договорняки і махінації приховати неможливо, як і уникнути відповідальності за свої дії. А звання «корупціонер» вже зараз звучить так само, як і колаборант або зрадник своєї країни.
Кияни просять допомоги
Тим часом мешканці будинку, що бореться з КТЕ, закликають ЗМІ, блогерів, громадських діячів та чесних політиків звернути увагу на цей процес і забезпечити його максимальне висвітлення.
«Люди у цей скрутний час готові економити на всьому, але в повній мірі сплачувати чималі рахунки за комунальні послуги, щоб місто могло функціонувати. Але вимагати українців сплачувати величезні кошти по намальованим рахункам - це злочин і саботаж. Ми не збираємось платити за повітря, за те, що ми не споживали і КТЕ не має жодного права вимагати з нас якісь борги, до яких ми не маємо жодного відношення. Сподіваємось, що суд це побачить, зрозуміє і прийме відповідне рішення на користь справедливості і закону. Хочемо, щоб про нашу боротьбу знало якомога більше людей, журналістів, громадських активістів, щоб корупціонери, які користуючись війною, прагнуть набити кишені, не змогли ошукати киян та вийти сухими з води. І час вже нашому шановному меру Віталію Кличку втрутитись у ситуацію та дати оцінку діям своїх підлеглих з КТЕ. Бо, навіть, якщо він особисто не в курсі цих зловживань, то в курсі його зами, і вся ця ситуація підставляє мера і робить його співучасником злочину проти киян», - розказала ЧП мешканка будинку на Оболоні, що судиться із КТЕ.
Столична влада не зможе вічно уникати прямих пояснень – чому КТЕ дозволяє собі грабувати мешканців столиці. Тим часом вже керівництво країни взялось за розслідування численних скарг навколо зловживань із платіжками. Нагадаємо, що у травні 2022 року Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль ініціював перевірку діяльності комунальних монополістів відповідно до масових скарг про непрозорі нарахування за теплоенергію.
«Уряд відновив перевірки у компаніях, які надають українцям комунальні послуги. Зокрема в енергетиці. На жаль до нас надійшло вже не одне звернення від українців щодо необґрунтованих нарахувань. Тому тут треба швидко навести лад.», -написав у своєму телеграмі Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. t.me/Denys_Smyhal/2754
Отже, є надія, що цей безлад з нарахуваннями у комунальній сфері, нарешті, припиниться.
«Чесне правосуддя» слідкуватиме за розвитком подій, і буде вчасно інформувати громадськість про хід розгляду справи. Разом до перемоги!
Іванна Петрів, Віктор Шевчук для «Чесного Правосуддя»
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma