Enigma Enigma

Володимир Манько

2020-01-09 09:27:11 eye-2 2783   — comment 0

Трамп відступив

Вчорашню заяву президента Америки всі чекали затамувавши подих. Після ракетної атаки з боку Ірану на воєнних США розташованих в Іраці найпотужніша країна світу мала б дати адекватну й переконливу відповідь.
 
Натомість Дональд Трамп під час заяви для преси виглядав скоріше як голуб миру. Він запевнив, що ніхто з американських воєнних не постраждав під час атаки. Він вкотре назвав Іран спонсором тероризму і нагадав про знищення генерала Сулеймані.
 
Трамп запевнив, що не допустить нуклеаризації Ірану, звинуватив демократа Обаму у підписанні нерозумної ядерної угоди, оголосив про подальші санкції. Також Трамп звернувся до НАТО з проханням приймати більш активну участь в процесі в регіоні.
 
Отже Америка наразі відмовляється від подальших воєнних акцій проти Ірану. Останнє слово в цьому нетривалому протистоянні залишилось за іранцями. В чому причина такої позиції Америки?
 
По-перше вдалось ліквідувати Сулеймані і тим самим завдати відчутної втрати іранським силам. Ця ліквідація сталась за допомогою високоточної зброї і це сигнал усім, хто бажає смерті Америці – з ними може статись те ж саме.
 
По-друге оголошено про подальші санкції. Цей інструмент може бути дуже ефективним, як наприклад щодо Північного потоку – 2. Звуження економічних можливостей країни може завдати відчутнішої шкоди, аніж ракетні обстріли її об’єктів.
 
По-третє адміністрація США розуміє, що завдання масованих ракетних ударів по Ірану призведе до активізації терористів і смертників по всьому світу і передусім в самій Америці. Вибухатимуть бомби й гинутимуть мирні американці. Бо лише у такий спосіб Іран може відповідати США.
 
І на останок – час для війни з Іраном зараз не найкращий. Оскільки виборча риторика у заяві Трампа звучала (звинувачення попередників і акцентування на економічних і воєнних успіхах за нинішньої влади), це свідчить, що фактор виборів теж впливає на прийняття рішення. Швидка й ефективна ракетна війна проти Ірану якщо й можлива, то ближче до виборів.
 
Зараз Трамп відступив. Розумне рішення? Скоріше так. Але подальший перебіг подій залежатиме не лише від нього, а від самого Ірану. Чи влаштує їх те, що, попри втрату Сулеймані останнє слово залишили за ними? Якщо ні, то протистояння буде продовжено не чекаючи на жодні інші фактори.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma