Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2022-12-03 07:09:07 eye-2 3961   — comment 0

Троцький в кущах

Сьогодні вже складно сказати, як саме «радянські» страхи перетворювалися на чутки і легенди, як вони впливали на поведінку радянських людей і часом породжували масштабні моральні паніки.

Портрет Мао Цзедуна, що проступав уночі на китайському килимі, свастики, приховані в конструкції будинків, жуйки з товченим склом – про це у книжці Едуарда Андрющенка "Архіви КГБ. Невигадані історії" (Х.: Віват), звісно, немає, бо мова у ній таки не про антропологію цього явища, а про офіційний фактаж. Утім, у цій галузі так само чимало "панічного".

Наприклад, так само як на сірниковій коробці, де люди у 1930-х знаходили профіль Троцького, обличчя опального наркома хтось побачив серед листя дерев на фото в газеті "Комуніст". Далі, ясна річ, закрутилося справжнє розслідування, про яке детально розповідає автор, оскільки такі практики вже малозрозумілі нашому сучаснику. Отже, повідомлення "про Троцького на дереві" відправив у Москву заступник наркома внутрішніх справ УРСР В. Іванов. "Чи самі чекісти виявили цю "диверсію", чи доніс хтось із "небайдужих громадян" - невідомо, - дізнаємося ми подробиці справи. - Однак у будь-якому разі історію сприйняли в НКВД цілком серйозно. За два тижні після виходу газети заарештували автора знімка, фоторепортера Всеволода Скамандра та художника-ретушера Володимира Цетнаровського. Щодо обох порушили кримінальні справи. Приблизно за тиждень про "вороже" фото та перші результати слідства з Києва доповіли наркомові внутрішніх справ СРСР Миколі Єжову. Оперативники не забули про ще одну важливу справу: вилучити те фото з бібліотечних примірників газети".

Варто додати, що героями наступних історій про "ворогів" і "диверсантів" стали видатні митці та цинічні вбивці, агенти і чекісти, втікачі й шпигуни. Хтось підписує абсурдні зізнання, а хтось дивом рятується від смерті. Хтось планує замах на рідних, а хтось відправляється в табори через власну балакучість. Хтось лишає зухвалі послання для КГБ, а хтось бачить, як знищують результат його багаторічної праці. Загалом всі ці епізоди, викладені у цій книжці, дозволяють краще зрозуміти складне й повне протиріч життя українців в умовах життя під радянською владою.

 

Ілюстрація: радянський плякат 1941 року.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma