Варто дізнатися, як задовго до сьогоднішнього цирку на дроті «дивитися в очі» диктатору збиралися інші добрі молодці, та що з того вийшло.
Зокрема ця книжка про те, як після Другої світової війни, коли країни-переможці - "четвірка поліцейських", як це бачилося президенту США Франкліну Д. Рузвельту – зібралися контролювати свої частини земної кулі.
Насправді тогочасна американська влада на чолі з державним секретарем Джорджем Маршаллом висунули мету відбудувати Західну Европу як форпост у боротьбі з комуністичним авторитаризмом. Звісно, це амбітне починання суперечило усім усталеним підходам у міжнародній політиці, але, тим не менш, "план Маршалла", виявився успішним і на довгі роки заклав підвалини міжнародного ладу у Західній півкулі, а також стало значним внеском у перемогу вільного світу в Холодній війні.
"Рузвельт публічно заявив, що його надії на "миролюбний" Радянський Союз "розбилися на друзки" після брутального і неспровокованого вторгнення до Фінляндії в листопаді 1939 року, частково мотивованого страхом Сталіна, буцімто Німеччина чи Велика Британія можуть використати цю країну як базу для нападу на Ленінград, - нагадує автор про передумови цієї затії. - Рузвельт засудив сталінський уряд як "диктатуру, таку ж абсолютну, як і будь-яка інша у світі",
Таким чином, у книзі Бенна Стайла "План Маршалла. Світанок Холодної війни" детально розглянуті передісторія згаданого плану, політичні, економічні, культурні передумови його формулювання, особливості реалізації, зокрема й дуже особистісних факторів у взаєминах представників ключових політичних сил, а також наслідки цієї реалізації для США, Європи, СРСР, а також сучасности.
"Однак невдовзі після смерті Рузвельта, у квітні 1945 року, стало зрозуміло, що Іосіф Сталін має власні плани і що він не збирається грати за американськими правилами, - дізнаємося ми про історичні подробиці того часу. - Перед самим Новим 1946 роком, коли закінчувався термін ратифікації угоди з МВФ, він вийшов із неї. Насправді ж Сталін ніколи не мав наміру пристосовувати радянську політику до вимог членства. Він лише прагнув отримати дві вигоди від співпраці при створенні нової організації. Першою з них було повернення інших країн до грошової системи, що підвищило б вартість радянського золотого запасу. Він отримав це, не беручи участі в роботі. Другою будо продовження безумовної фінансової допомоги США його країні, подібно до отримуваної СРСР під час війни".
Бенн Стайл. План Маршалла. Світанок Холодної війни. – К.: Дух і Літера, 2024
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma