Enigma Enigma

andriy98

2021-11-19 14:26:11 eye-2 371   — comment 0

Україна забезпечена приблизно на 80% енергетичним вугіллям власного видобутку

Доки Європа оговтувалася від першої енергетичної кризи, спричиненої обмеженням поставок природнього газу з боку РФ, як несподівано почалася друга криза, пов’язана з вугіллям. Попри те, що ЄС давно тримає курс на мінімізацію частки ТЕС (теплових електростанцій) у генерації електроенергії, близько 20% всієї електроенергії в Європі виробляється саме з вугілля. І при цьому найпростіше швидко наростити обсяги виробництва електроенергії саме за рахунок ТЕС.

Найбільше залежить від енергетичного вугілля Польща (77% електроенергії генерується на ТЕС) та Німеччина (37% електроенергії генерується на ТЕС). Енергетична криза в Європі співпала в часі з такою ж кризою в Китаї. Китайська народна республіка зіштовхнулася з проблемою дефіциту енергетичного вугілля на внутрішньому ринку через значне зростання обсягів виробництва і неготовність китайських шахт забезпечити необхідний рівень постачання енергетичного вугілля. Там криза навіть призвела до відключень електроенергії. На цьому фоні вугілля почало зростати в ціні швидше, ніж газ. І якщо зростання цін на природній газ було більше локальним явищем на ринку Європи, то вугілля підскочило в ціні в усьому світі і досягло пікових значень на початку жовтня

В опалювальний сезон Україна входила з запасами природного газу близько 18 млрд кубічних метрів. І ми майже не відчули на собі наслідків першої енергетичної кризи. Принаймні поки що. Із запасами вугілля на ТЕС ситуація була значно драматичнішою. Загалом вітчизняна теплогенерація забезпечує близько 30-35% виробництва електроенергії. За цим показником ми знаходимося вище середнього по Європі. Але на відміну від більшості країн ЄС Україна забезпечена приблизно на 80% енергетичним вугіллям власного видобутку. І ми маємо всі шанси втриматись і протягом цієї кризи без значних втрат. Для розуміння, треба розділити вугілля на три групи: антрацит, газове вугілля і коксівне. Вугілля антрацитної і газової групи використовується здебільшого саме для електрогенерації на ТЕС і ТЕЦ. Коксівне вугілля використовується в металургії. Обсяг споживання антрациту Україна поступово зменшувала після 2014 року, адже "антрацитові" шахти залишилися на окупованих територіях ОРДЛО. Його в Україні зараз не добувають взагалі. Більшість ТЕС споживають газове вугілля, якого в Україні здатні добувати в достатній кількості.

Влада РФ повністю заборонила спочатку експорт свого антрациту, а потім і транзит казахського вугілля в Україну. Ця заборона не стосується коксівного вугілля, яке використовується українськими металургами. Росія навмисне зриває постачання вугілля до України, щоб сильніше розгойдати в ній ситуацію і спровокувати масштабну енергетичну кризу.

Росія переживає системну кризу в енергетичній сфері, втрачає лідерство, як провідний енергопостачальник, а також енергетичні важелі впливу на світову політику, тому керівництво РФ використовує весь інструментарій зовнішньополітичних, економічних і військових механізмів тиску на ринки й країни, які протистоять російському домінуванню. У відповідь на витіснення на енергетичному ринку РФ спробує відповісти в тому числі й військовим та інформаційним гібридним способом країнам, які є реципієнтами російських енергетичних ресурсів.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma