Enigma Enigma

Роман Пономаренко

2021-11-11 08:40:17 eye-2 3749   — comment 1

Українська охлократія

Наразі в Україні спостерігається масове розчарування президентом Зеленським та його політичною силою. Не дивно, бо більшість своїх обіцянок він так і не виконав, а пустопорожні заяви політиків від «Слуги народу» мало кого вже зачіпають.

Проте сподіватися на переміни на краще не має підстав. Побачив, що дехто покладає надії на якусь там нову політичну силу, що формує навколо себе колишній спікер. Але взагалі не бачу в ній не те, що перспектив, а взагалі сенсу навіть цікавитись нею.

Це тому, що в Україні зараз не демократія (влада свідомих громадян), а класична охлократія (влада натовпу). Показово, що ми не одні такі, зокрема, в багатьох країнах Євросоюзу тамтешня демократія також невпинно мутує в охлократію.

Але біда України в тому, що в нас охлократія була завжди, від 1991 року. Від того і маємо постійний прихід до влади популістів та голосування не «за когось», а «проти когось». Відтак за короткотерміновою ейфорією після чергових виборів, швидко настає масове розчарування. В 2014 році був шанс покласти цьому край та почати формувати іншу державу. На жаль, не склалося.

Розбудовувати державу в довготривалій політичній перспективі в умовах охлократії – неможливо. Вид людини «свідомий громадянин» в таких умовах не виникне. Політичної волі подолати цю ситуацію, зламати порочну систему, наші політики, всі як один, не демонструють. Бо не звикли по-іншому. Їм краще маніпулювати натовпом популістськими гаслами та критикою опонентів, з одночасними обіцянками, які вони все одно не будуть виконувати. При цьому вони майже нічим не ризикують. Це 300 років тому козаки могли розірвати гетьмана, який їм чимось не подобався. Але зараз «культура,  цивілізація та верховенство права». Тому наслідків для такого політика не буде. 

Сутність в тому, що байдуже, хто прийде на заміну Зеленському (якщо ця зміна станеться на майбутніх виборах). Бо це буде черговий популіст та демагог, якого натовп винесе на вершину влади, і в якому дуже швидко розчарується. А у невеликої групи адекватних політиків та рухів, які все ж наявні в Україні (головним чином, це націоналісти), не має ресурсу боротися за владу. Та і більшість з них зараз більше зайняті реальними проектами підготовки до потенційної «великої війни» та викоріненням «п’ятої колони», що значно більш доцільніше, ніж ниряти в українське політичне болото.

Тому покладатися на демократичну зміну влади не варто. Бо і далі буде все, як завжди.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma