Enigma Enigma

Александр Федоров

2021-09-15 13:59:27 eye-2 3684   — comment 0

Українське кіно 1946 – 1954 рр

Доля українського кіно по війні склалася так, що відбулося різке зниження кількості повнометражних ігрових фільмів. Цікаво, що Одеська кіностудія взагалі припинила продуктування стрічок до 1955 року. В той час, коли на Київській кіностудії ще воєнного1945 року було знято чотири доволі якісних картини, серед них - “В далекому плаванні”,  “Нескорені”,  “Центр нападу”.

Новацією даного  періоду став жанр “художньо-документальних” фільмів,  які були ініційовані Сталіним. Мова йде про цикл стрічок, які у міфологізованій формі, що відтворювали головні події війни. Варто і відзначити те, реалізувати в повному обсязі задум “великого стратега” не вдалося.  

“Тарас Шевченко” (1951 року) у постановці І. Савченка чітко вписався в ряд тогочасних фільмів, метою яких була ілюстрація ролі видатної особистості в історії. Не можна і не згадати про обов’язкові  примуси щодо підкреслювання ролі Росії, російської держави, її діячів у розвитку. Все це можна побачити у фільмі Савченка, який постійно повинен був виконувати всі вказівки “зверху”. Історично відомо, що таких було понад сотню. Не дивно і те, що після цього всього його доля закінчилася, без прикрас, трагічно – смертю замученого режисера від серцевої недостатності.

На початку 1950 років українські фільми незрідка позначені  домінантою слова, літературністю та театральністю. В ці роки одним із основних жанрів були фільми-вистави. “В степах України”,  “Украдене щастя”,  “Калиновий гай”,  “Земля” Ольги Кобилянської,  “Мати”,  “Мальва”.

 

У повоєнний період Олександру Довженку вдалося завершити лише один фільм - “Мічурін”. Це оповідь про людину, котра кинула виклик Богові та Природі, вирішивши змінити закони останньої.  Довженкова кіноповість “Зачарована Десна” писалася впродовж 1944-1954 років, а після смерті автора її поставила дружина режисера – Юлія Солнцева.

Середина 1950  років вважається в українській кіноіндустрії формуванням порухів до змін, накопиченням засобів їхньої реалізації.  Картина “Щедре літо”,   Бориса Барнета, наприклад, було виконано за нотами тогочасного розважального кіно. Цікаво життя українського села презентовано, як напівказковий сон, де урожаї сягають космічних обсягів, а бажання людей здійснюються із легкістю і навіть задоволенням. Лише часом виникають міжусобні конфлікти.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma