Enigma Enigma

Влад Волошин

2021-09-30 08:05:10 eye-2 4224   — comment 0

«Українсько-турецький караван співробітництва» прямує далі, не зважаючи на скавчання «кремлівських псів».

В особі Туреччини Україна має надійного партнера в багатьох сферах, і в першу чергу у зовнішньополітичній, де вона категорично не визнає анексію Криму і виступає за територіальну цілісність нашої держави. Делегація Турецької Республіки була присутня на саміті «Кримської платформи». І навіть після критичних коментарів з Москви турецькі офіційні особи підтвердили, що Туреччина не збирається визнавати законності цієї анексії.

Кілька днів тому на сесії Генеральної асамблеї ООН президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вчергове вголос з міжнародної трибуни говорив про підтримку територіальної цілісності України.

 

Спільні  корвети і БПЛА.

Щодо співробітництва у військовій сфері, то сьогодні в України й Туреччини існують кілька досить масштабних проектів, які є взаємовигідними для обох сторін. В першу чергу це будівництво військових кораблів – корветів класу Ada. Туреччина спільно з Україною планують спорудити чотири  подібні кораблі.

Корпус першого ще влітку заклали на турецьких підприємствах, і до кінця 2023 року ВМС України має отримати цей корвет. Згідно з домовленостями, в Туреччині будуватиметься лише корпус першого корабля, а добудовуватимуть його і споруджуватимуть три наступні вже на українських підприємствах, інвестиції в які вкладає Туреччина. Це складний і доволі коштовний проект, але він взаємовигідний для обох держав.   

Інший масштабний і відомий українсько-турецький проект – безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2. Міноборони України планує закупити в Туреччини і поставити на озброєння ЗС України 48 безпілотних літальних апаратів Bayraktar. Про це в інтерв'ю виданню «Лівий берег» повідомив генеральний директор компанії «Укрспецекспорт» Вадим Ніздря, За його словами для своїх Збройних Сил Україна планує закупити від 6 до 12 таких ударних комплексів найближчим часом. До комплексу входять чотири безпілотники і одна базова станція.

https://lb.ua/economics/2020/10/05/467404_gendirektor_ukrspetseksportu.html

Проект також є доволі вигідним для обох сторін, адже передбачає участь в ньому і турецьких і українських підприємств, а також чималі інвестиції саме в українську економіку. За словами директора «Укрспецекспорту» турецька компанія Baykar Makina готова не лише йти на наш ринок, але й інвестувати, здійснювати спільні розробки, в тому числі із залученням українських фахівців.

На початку вересня 2021 року під час візиту до Туреччини українська делегація на чолі з віце-прем'єром - міністром з питань стратегічних галузей промисловості Олегом Уруським провела зустрічі з Президентом цієї країни Реджепом Тайіпом Ердоганом, міністром національної оборони Хулусі Акаром, главою державного агентства з питань оборонної промисловості Ісмаїлом Деміром, міністром промисловості і технологій Мустафою Варанком.

Делегація відвідала виробничі потужності авіакосмічної корпорації ТАІ, компаній Roketsan, Aselsan, Baykar Makina, технопарк в Стамбулі, верф Sedef. В ході візиту було підписано Меморандум про співпрацю між Міністерством стратегічних галузей промисловості та Державним агентством з питань оборонної промисловості Туреччини.

 

Путін й Ердоган. Зустріч у Сочі.

Усі ці події і підписані документи говорять про високий рівень українсько-турецької співпраці, проте «інформаційна машина» нашого ворога – Російської Федерації намагається втрутитись в двосторонні стосунки, розповсюджуючи претензійні і відверто брехливі відомості.

Наприкінці вересня 2021 року президент Туреччини Ердоган зустрічався в Сочі з президентом Росії Владіміром Путіним. Як повідомляють російські ЗМІ, лідери держав обговорили економічну сферу і міжнародні відносини. Зокрема двосторонню співпрацю у врегулюванні конфліктів в Сирії, Лівії та Нагірному Карабаху.

Проте, ще до початку цього саміту, так званий «рупор Кремля», прес-секретар президента РФ Дітрій Пєсков заявив, що під час зустрічі Путін все ж підніме питання військово-технічного співробітництва України та Туреччини, але тема Криму порушуватися не буде. Зокрема, повідомляє агентство ТАСС, він заявив: - «Україна - країна, яка має внутрішні конфлікти на Південному Сході. Звичайно, нам не хотілося б, щоб подібні системи озброєнь, скажімо так, «гарячими головами» у військово-політичному керівництві України використовувалися для нанесення ударів по власних громадянах України».

https://tass.ru/politika/12533279

Подібна заява – це чергова відверта маніпуляція фактами, це – постійна пропагандистська ідеологія про те, що на Донбасі триває «внутрішній конфлікт» або «громадянська війна», а не восьмий рік гібридної війни Росії проти України.

Крім того, Пєсков фразою, «що їм не хотілось би», озвучив реальні страхи російських військ перед турецькими безпілотниками Bayraktar. У їхній силі і ефективності росіяни змогли переконатись в кількох інших конфліктах, зокрема в Нагірному Карабаху. Росія розуміє, що маючи таке озброєння, Україна цілком здатна змінити ситуацію на Донбасі на власну користь.

Саме тому Кремль «вкидає» в інформаційний простір такі порівняно обережні фрази, на кшталт «не хотілось би, щоб застосували» і «підніме питання чужої двосторонньої співпраці (яка їх і не стосується- авт.)». А якщо до цих фраз в контексті озвучується ще й питання про закупку Туреччиною у Росії ракетних комплексів С-400, то все в цілому виглядає так ніби Росія має реальний вплив на українсько-турецьке співробітництво у військовій сфері.

 

Меморандум, або курс є незмінним.

Але насправді усе виглядає по-іншому. Саме 29-го вересня 2021 року під час візиту президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана до Росії Україна і Туреччина підписали Меморандум щодо будівництва спільного навчально-випробувального центру з експлуатації безпілотників. Документ було підписано між Міністерством оборони України та компанією Bayraktar Savunma в присутності Президента України Володимира Зеленського.

Тобто, курс двосторонньої співпраці залишився незмінним, бо якщо виникли б хоч найменші сумніви чи вплинули хоч якісь (зокрема російські-авт) зовнішні чинники – подібний Меморандум був би не підписаним.

Щодо самого Меморандуму, то його підписали З української сторони міністр оборони Андрій Таран, з турецької – генеральний директор компанії Bayraktar Халук Байрактар. Це Меморандум про співпрацю щодо будівництва та облаштування спільного навчально-випробувального центру для обслуговування, поточного ремонту, модернізації БПЛА, а також проведення навчання персоналу, пов’язаного з експлуатацією безпілотних літальних апаратів.

Згідно з документом, Bayraktar побудує на землях поблизу Василькова, що належать Міністерству оборони України, центр з обслуговування, літальних апаратів компанії. Також у центрі здійснюватиметься навчання й підготовка персоналу, який працюватиме з цими БПЛА. Взагалі в Україні буде споруджено ще низку таких центрів. Також планується налагодження українсько-турецького виробництва БПЛА. Bayraktar плануємає на меті інвестувати власні кошти у будівництво в Україні заводу з виготовлення безпілотників, де працюватимуть українські фахівці. Про це інформує офіційний сайт Глави держави.

https://www.president.gov.ua/news/ukrayina-j-turechchina-pidpisali-memorandum-shodo-budivnictv-70845

Глава держави висловив подяку від себе особисто та від українського народу Президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану за підтримку реалізації цього проекту.

«Ми чекали на цей момент дуже довго. Це великий реальний крок уперед. Вдячний Президенту Ердогану. Це реальна підтримка суверенітету й незалежності України», – сказав Глава Української держави Володимир Зеленський після підписання Меморандуму. Тобто, як би не скавчали «кремлівські пси», «караван українсько-турецької співпраці» впевнено йтиме далі своїм курсом.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma