Enigma Enigma

Освітня асамблея

2021-10-06 12:48:07 eye-2 4222   — comment 0

В 60-ті роки саме Київ був на вістрі комп’ютерного прогресу в СРСР...

В 60-ті роки саме Київ був на вістрі комп’ютерного прогресу в СРСР. Більше того, тоді субкультура айтішників була навіть сильніше, ніж зараз. Молоді вчені з Інституту кібернетики АН УРСР навіть створили свою віртуальну країну - Кібертонію.

Це було щось близьке по духу до КВК. У той час середній вік співробітників Інституту кібернетики становив приблизно 25 років.

Перше засідання-презентація країни Кібертонії відбулося в приміщенні київського Театру юного глядача в грудні 1962 року. Веселощі починалося вже перед порогом: щоб потрапити в Кібертонію, потрібно пройти через лаз в дерев'яному паркані.

Людина потрапляла в унікальний світ, де була навіть своя валюта «кібертіна» з «Кібербанка». Кібертінамі гості оплачували різноманітні атракціони: «Кіберзагс», «Кібермаг», «Кібермахерская», «Кіберробот», «Бар Ріо», «Провісник долі - Зодіак-13».

Слава про Кібертонії поширилася по всьому Києву, молодь якого грала в КВК. Тусовка кібертонців приваблювала елітарністю і близькістю до технологій майбутнього - роботів, штучного інтелекту.

Новорічні вечори та інші свята проводилися на високому рівні. У грудні 1963 року кібертонці вже виступали в Жовтневому палаці.

Віртуальна країна мала вільну атмосферу спілкування, і в неї потрапляли свіжі результати розробок. Проводилися серйозні молодіжні конференції та семінари про ІТ.

Так культурний вечір одного наукового інституту, де працював Глушков (тоді йому було в районі 40 років) став найвідомішою подією мільйонного міста.

Глушков, до речі, розробив принципи роботи Інтернету задовго до США, передбачив появу смартфонів, програмованої побутової техніки, електронного документообігу, комп'ютерних ігр, і електронних грошей, проект котрих він запропонував радянському уряду.

Бюрократам КПРС, звісно, ця субкультура не подобалася. Прожила вона 10 років, і потім лавочку Глушкова прикрили.

Порахували, що нібито вигідніше красти і копіювати західні зразки, аніж розвивати свої доробки. СРСР отримав легкі нафтові гроші, вступив в епоху застою і через 15 років сконав.

Текст: Ігор Луценко

Освітня асамблея

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma