Єдине, чого б хотілося від цієї знакової книжки – не лукавити з істиною і не узагальнювати поняття. "Тоталітаризм, перебираючи на себе всі види рішень, пов'язаних з індивідуумом, перетворює в результаті дорослу людину на маленьку дитину", - стверджує її автор. Не розшифровуючи ім’я та по-батькові цього самого Тоталітаризму (адже хтось його створив, чи не так?) і не згадуючи, що "маленькій дитині" в його твердженні передувала "маленька людина" з російської літератури.
І тоді стають зрозумілі й предтечі "тоталітарної" думки – Толстой, Достоєвський, Чехов, а також уточнюється іменний список, в якому чимало російських письменників, які виплекали, наблизили й насадили більшовизм з комунізмом (ну й тоталітаризмом, ясна річ) не лише в літературі, але й в житті. Про це б краще "У Задзеркаллі 1910-30-х років" автора сих рядків прочитати, бо тоді й "Тоталітарна людина" Георгія Почепцова, про яку наразі мова, стане зрозумілішою, адже представлений в цій книжці аналіз способів впливу на людей радянської пропагандистської машини сьогодні є як ніколи актуальний.
Автор, звісно, розповідає про, знов-таки, "безіменні" та "безадресні" сили - від тоталітарних сект і авторитарних режимів до агресивних груп ідентичності та амбітних медіа-імперій, які, як нагадує видавець, "з новою силою перейшли в наступ аби отримати вирішальний вплив на мислення, почуття та дії кожного конкретного громадянина", але у передмові до книжки все ж таки виправляється, пишучи, що "це цілковито суперечить тим ідеям українського менталітету, які дослідники виводять із періоду козацтва, де значущість людської особистості, її свободи були основою існування" і визнаючи, що "накладення тоталітаризму на ці параметри української ментальності й призвело до тих потужних викривлень душі, з якими Україна вийшла до періоду своєї незалежності".
А про те, що "душею" й займалася, власне, російська література, чиїх авторів сьогодні здають в макулатуру, і чиї предтечі виплекали цей самий "тоталітаризм", краще прочитати в інших книжках на кшталт вищезгаданої.
Георгій Почепцов. Тоталітарна людина. Нариси тоталітарного символізму і міфології. – К.: Дух і Літера, 2024
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma