Enigma Enigma

Egor Alekseev

2020-01-16 11:20:19 eye-2 2513   — comment 0

Військова освіта за стандартами НАТО - важливий крок у підготовці кваліфікованих офіцерів ЗСУ

На тлі реформування Збройних Сил України, модернізації військового озброєння  та запровадження новітніх програм  для розширення військового співробітництва, Україна визнала членство країни в НАТО стратегічним пріоритетом національної зовнішньої і безпекової політики. Варто відзначити, що внаслідок російсько-української війни НАТО розширила підтримку, що надається Україні у галузі розвитку військового потенціалу і всебічного реформування армії.

Отож, співробітництво між Україною та НАТО охоплює широку сферу галузей, а саме: проведення  спільних операцій з підтримання миру, впровадження новітніх стандартів в оборонну систему держави, модернізацію оборонного комплексу та промисловості, інтенсифікація громадської дипломатії із цивільним населенням України, а також проведення військових навчань, зборів на території України.

Неабияке значення для української армії має процес модернізації та ребрендингу у сфері військової освіти та науки. Так, початок нового року для Національного  університету оборони України ознаменувався стартом реалізації ефективних освітніх програм для офіцерів Збройних Сил України за стандартами Альянсу.

У січні 2020 року у Національному університеті оборони України запроваджено та розпочато лідерські курси для офіцерів за перспективними програмами. На базі НУОУ проводиться командно-штабний курс (L2), курс об’єднаних штабів оперативного рівня (L3) та курс вищого керівного складу стратегічного рівня (L4). Такі курси дещо схожі на звичну для офіцерів ЗС України програму підвищення кваліфікації, але відбуватимуться за новітніми освітніми стандартами Альянсу. Термін виконання освітньої програми складає 6 місяців, а безпосередня підготовка відбуватиметься через систему дистанційного навчання.

Чому такі програми є важливими для освітньої підготовки офіцерів ЗС України? Ідея запровадження лідерських курсів обумовлена змінами у військовій  освіті держави, яка буде орієнтована  на інноваційний розвиток, розширення спроможностей та покращення командних навичок військовослужбовців. Це надасть можливість системно мислити та оволодіти стратегічними методами вирішення питань національної безпеки та оборони. Україна охоче приєдналася до імплементації таких проектів, адже процес підготовки  успішних офіцерських кадрів  за освітніми програмами НАТО є надзвичайно важливим фактором у процесі модернізації української армії. Надалі планується і подальше співробітництва з країнами-членами НАТО в цій галузі.

Що стосується проходження курсів, то командно-штабний курс (L2) для офіцерів тактичного рівня має за мету підготовку офіцерів для подальшого призначення на вищі посади. Він орієнтований на систематизоване вивчення роботи та планування посадовими особами  порядку та ведення бойових  дій батальйону та бригади в операціях угруповань військ. Процес планування вказаного курсу вперше був здійснений із використанням досвіду розроблення подібних програм іноземними партнерами,-зокрема Військовою академією Литовської Республіки.

Курс об’єднаних штабів оперативного рівня (L3) виступає ключовою програмою підготовки  військових фахівців оперативного рівня. За програмою навчатимуться 20 офіцерів, які мають наукові ступені та вчені звання.  Курс орієнтований на здобуття навичок операційного планування у складі  проведення операцій угруповань військ (сил) усіх рівнів. Також зазначена програма орієнтована  на ефективне засвоєння навичок процесу прийняття рішень, вміння об’єктивно оцінювати обстановку у стані боєготовності та набуття досвіду  щодо управління військами.

Програма курсу вищого керівного складу (L4) має на меті глибоке засвоєння навичок управління  у процесі підготовки і ведення війни та великих військових операцій. Такий етап в ході проходження військових курсів є надзвичайно важливим  та провідним, адже сконцентрований виключно навколо питань оборонного та стратегічного планування й  спрямований на розвиток стратегічного мислення слухачів. Під час реалізації проекту заплановане широке залучення іноземних радників та партнерів до організації освітнього процесу, участі у проведенні навчальних занять та проведенні незалежної експертизи навчальних програм.

Ефективно підготовлений офіцер Збройних Сил України повинен вміло  застосовувати знання та навички аби повною мірою здійснювати  послідовні операції військ для досягнення мети війни. Саме для підготовки таких фахівців і змінюються освітні стандарти для українських військових. Вже найближчим часом офіцери опанують необхідні навички та повернуться на службу в бойові підрозділи, де зможуть використовувати їх на практиці.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma