Військова стала свідком , коли в поїзді метрополітену військовослужбовця , який, як виявилось, нещодавно втратив побратима, почало "крити". Люди навколо просто відсторонились і робили вигляд, ніби нічого не відбувається. І справа не в тім, що всім байдуже, а в тому, що люди в таких ситуаціях часто губляться і не знають, що робити, як допомогти, не нашкодити і не постраждати самим.
В суспільстві, в якому ми живемо, у війні, яка нас оточує, такі випадки будуть непоодинокими. Ви будете зустрічати людей, у яких можуть статися флешбеки, панічні атаки, людей, які проживають горе. І важливо вміти допомогти.
В цьому дописі ми розповімо, як діяти, якщо військовий або ветеран поруч з вами виходить з себе.
Постійні стрес та втома накопичуються і перевантажують нервову систему. Військовослужбовці ж, окрім цього, піддаються бойовому стресу, додатковій травматизації та постійним втратам.
Наслідками такого впливу можуть бути:
Як же ви можете допомогти, якщо бачите, що військовий/ветеран поруч зривається.
В першу чергу, ви маєте впевнитись, що це безпечно для вас. Не торкатися людини без дозволу. Не підходити ззаду, або з будь-якого іншого боку, де людина вас не бачить.
Що можна зробити:
Техніки стабілізації допомагають привести в норму нервову систему, сядьте напроти людини, говоріть їй, що треба робити та виконуйте разом з нею.
Заземлення
Дихання
Зверніть увагу на дихання: вдих — через ніс, а видих — через рот. Покладіть руки на живіт. Спостерігате, як руки рухаються вгору і вниз, коли ти дихаєш.
Спробуйте те, що називається "дихання по квадрату". Протягом 4 секунд вдих, затримка дихання на 4 секунди, протягом 4 секунд видих і знову затримка дихання на 4 секунди. Повторювати так слід, доки не стане легше, не відчуєте себе тут і зараз.
5-4-3-2-1
Використовуючи цю техніку, ви, за допомогою своїх органів чуття, цілеспрямовано звертаєте увагу на деталі свого оточення. Наприклад, звуки або фактуру предмета. Для цього, наприклад, попросіть людину назвать 5 предметів, які вона може побачити; потім — 4 речі, які може відчути (відчуття одягу на тілі, сонця на шкірі, відчуття доторків до стільця, вага, структура та інші характеристики предмета, який можна покласти на долоню); 3 звуки, які вона може почути (рух транспорту, спів пташок, цокання годинника); 2 речі, які можете відчути на запах (запахи в повітрі, парфумів чи олійок); 1 смак того, що можна скуштувати (цукерка, жувальна гумка, вода).
Контрольоване ковтання
Якщо є вода, попросіть людину зробити вдих, потім видих і зробити ковток води. І так повторити 21 раз або поки людина не заспокоїться.
Запам'ятайте ці прості правила і техніки і ніколи не проходьте повз, адже в наші часі ми можемо спиратись лише одне на одного
БФ "Веста" надає психологічні консультації для військовослужбовців, ветеранів та їх родин. Безкоштовно! Звертайтеся самі або підкажіть близьким, куди звернутися.
https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeW.../viewform
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma