Enigma Enigma

Олекса Доніч

2022-06-04 21:04:51 eye-2 3443   — comment 0

Як фашисти назвалися антифашистамиТімоті Снайдер (написав, як фашисти назвалися антифашистами.

З його статті можна виокремити п'ять тез про те, чому Росія — фашистська держава.

1. Сьогодні Росія відповідає більшості критеріїв фашизму, на які зазвичай спираються вчені. У Росії є культ єдиного лідера – Путіна. Є культ мертвих, побудований навколо Другої світової війни. Є міф про златі часи Астреї, міф імперської величі, який треба відродити у вбивчій війні проти України.

2. Багато хто не наважується назвати нинішню Росію фашистською, тому що сталінський Радянський Союз вважав себе антифашистською державою. За допомогою американських, британських та інших союзників Радянський Союз переміг нацистську Німеччину та її союзників у 1945 році. Проте його опозиція фашизму була непослідовною.

3. Гнучка політика Сталіна щодо фашизму – ключ до розуміння сьогоднішньої Росії. За Сталіна до фашизму спочатку ставилися з байдужістю, потім оголосили злом, потім – добром. А коли Гітлер зрадив Сталіна, і Німеччина вторглася до Радянського Союзу – знову злом. Але ніхто так і не визначив, що це означає. Це була коробка, в яку можна було покласти що завгодно. На показових процесах комуністів "чистили" як фашистів. Під час холодної війни американці та британці стали фашистами.

Радянський антифашизм, іншими словами, був політикою поділу на "нас" і "них". Він – не відповідь фашизму. Адже фашистська політика починається, як казав нацистський мислитель Карл Шмітт, з визначення ворога. Оскільки радянський антифашизм лише визначав, кого вважати ворогами, він відкрив лазівку, через яку фашизм зміг повернутися до Росії.

4. У Росії 21 століття «антифашизм» просто став правом російського лідера визначати ворогів нації. Справжнім російським фашистам, таким як Олександр Дугін і Олександр Проханов, надавали трибуну у ЗМІ. А сам Путін спирається на творчість  російського фашиста Івана Ільїна . Для президента «фашист» чи «нацист» — це просто той, хто протистоїть йому чи його плану знищення України. Українці — «нацисти», бо не визнають, що вони росіяни, і чинять опір.

Оскільки Путін каже, що фашисти – вороги, можливо важко усвідомити, що він сам фашист. 

Але у війні Росії проти України слово «нацист» просто означає «ворога-недолюдину», яку дозволено вбивати росіянам. Мова ворожнечі, спрямована проти українців, полегшує їхнє масове вбивство, як ми бачимо в Бучі, Маріуполі та в усіх частинах України, що були під російською окупацією. 

5. Називати інших фашистами, будучи фашистом, є основною путіністською практикою. 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma