Enigma Enigma

Ігор Бондар-Терещенко

2022-10-24 10:00:20 eye-2 4001   — comment 0

Як карта на мапу ляже

…Щодо майбутніх змін на планеті – принаймні за часів нинішньої війни - то прогнози, як всі вже давно зрозуміли, маловтішні. І не лише для нашого сусіди, а взагалі. І це вже залежить не від перемоги чи зради, а взагалі невідомо від чого. Від небесної канцелярії, чи що. У будь-якому разі така думка точно існує.

Скажімо, перша книжка цього автора - американського економіста і лауреата Пулітцерівської премії – називалася "Порушений мир" і була присвячена зародженню радянсько-американської Холодної війни. А вже на сторінках "Нової карти світу" Деніел Єрґін (К.: Лабораторія) розповідає про причини й наслідки холодних воєн новітнього часу. І подорож у майбутнє вже розпочалася, як запевняють нас, і не тільки завдяки відновлюваним джерелам енергії та електричному транспорту, але й завдяки сланцевій революції, що значно вплинула на енергетичну систему Сполучених Штатів, реорганізувала глобальні ринки і змінила роль Америки у світі.

Тож як геополітика, енергетичні перевороти та зміна клімату визначать майбутнє нашої планети та як виглядатиме нова карта світу уже в найближчому майбутньому? Автор аналізує минуле та екстраполює його на майбутнє, даючи всеохопну панораму масштабних змін, які торкнуться чи не кожну країну світу. Зокрема він застерігає: війни за світові запаси нафти, газу та вугілля можуть призвести не тільки до екологічної, але й до економічної кризи та викликати енергетичну революцію, метою якої стане пошук альтернативних джерел енергії. Що ж до змін за часів нинішньої війни, то прогнози, як всі вже давно зрозуміли, так само маловтішні.

Зокрема, говорячи про вплив російського експорту, автор зазначає: "Як і в радянські часи, сьогодні питання про російський експорт підігріває запеклі суперечки про те, чи не стане він згодом важелем політичного впливу на Європу. Однак, хоч яким був цей політичний вплив у минулому, нині його сила значно слабша з огляду на зміни і на європейському, і на світовому газовому ринках". Загалом автор зосереджений на тому, як поступальний рух у кліматичній політиці - підживлений дослідженнями і спостереженнями, кліматичними моделями і політичною мобілізацією, соціальним активізмом та дедалі глибшим громадським занепокоєнням - трансформує енергетичну систему. І розглядає ситуацію, коли чиста безвуглецева енергетика стане одним з найбільших викликів майбутніх десятиліть, з погляду не тільки політики, але й також того, як людям доведеться жити в майбутньому і яку ціну їм доведеться за нього заплатити.

 

Ілюстрація: Юрій Соломко

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma