Як відомо 2 серпня цього року США заявили про вихід з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності у зв’язку з порушенням його положень Російською Федерацією. А у серпні 1957 року в СРСР був здійснений запуск першої у світі міжконтинентальної ракети Р-7.
Отже є привід згадати з кого і з чого починалося радянське ракетобудування? А починалось воно з плагіату, бо перша радянська балістична ракета Р-1 - це точна копія німецької ракети Фау-2 (V-2).
Сьогодні російському суспільству наполегливо нав'язується думка про те, що по ракетному озброєнню, як і освоєнню космосу, Радянський Союз був попереду всієї планети. І все нібито завдяки «чудовим досягненням» радянських інженерів і конструкторів. Проте, якщо уважно розглянути деякі зразки «передової» науково-технічної думки в СРСР, знайдемо там чимало західних запозичень.
Ще у 1937 році, спираючись на дослідження західних вчених, німецький інженер Вернер фон Браун, керуючись роботами Г. Оберта, спроектував першу в світі балістичну керовану ракету А-4, перейменовану пізніше на Фау-2 (V-2). Її вага становила 13 тонн, тяга двигунів - 25 тонн, а дальність – аж 300 км!
3 жовтня 1942 року Фау-2 стала першою ракетою, що перевищила швидкість звуку. А 17 лютого 1943 року перший апарат земного походження потрапив у космос. Згідно загальноприйнятим уявленням межа між земною атмосферою і космічним простором знаходиться на висоті 100 км (так звана лінія Кармана). Ракета Фау-2, що несла прилади, піднялася на висоту приблизно 190 км. А вже на початку 1944 року фон Браун зі своїми однодумцями провів розрахунки і визначив обсяг доробок Фау-2 для запуску з її допомогою ... супутника Землі! Однак вище керівництво Німеччини рішуче відмовилось від такого проекту, оскільки вважало це відволіканням ракетників від удосконалення «зброї відплати».
До речі, західні історики ракетної техніки піонерами космосу вважають саме німців, віддаючи належне події, що сталася 17 лютого 1943 року. Цікаво відзначити, що на таку ж висоту (190 км) той же фон Браун, який після війни опинився в США, запустив пізніше і перших двох американських астронавтів - А. Шепарда 5 травня 1961 року та В. Гріссома 21 липня 1961 року.
У 1944 році завдяки розвідданим англійців, які сильно потерпали від ракетних обстрілів, частини Фау-2 були знайдені партизанами в Польщі і стали пильно вивчатися радянськими інженерами М. Тихонравовим і Ю. Побєдоносцевим. Одразу ж після закінчення війни зразки Фау-2, двигунів, документація, технологічне оснащення з німецького ракетного полігону в Пенемюнде, захопленого радянськими військами, були доставлені в Радянський Союз.
В серпні 1946 року в підмосковному Калінінграді (сьогодні - Корольов) був заснований «мозковий центр» радянського ракетного проекту на чолі з С. Корольовим - НДІ-88, в якому на основі Фау-2 була створена перша радянська ракета Р-1. Це був повний аналог німецької ракети, тільки й того, що створена вона була за радянськими кресленнями та з радянських матеріалів.
Перший пуск Р-1 (точніше, її прототипу) відбувся 18 жовтня 1947 року. Він був визнаний умовно успішним, оскільки ракета, пролетівши 206 км, відхилилася від цілі на 30 км. Надалі максимальне відхилення було доведено до півтора кілометрів. Регулярні запуски почалися на початку 1948 року. Вони дали більш прийнятні результати, в зв'язку з чим за постановою радянського уряду НДІ-88 приступило до проектування Р-1. До середини 1948 року було виготовлено 20 ракет, а в 1949 році державні випробування успішно пройшла друга серія Р-1.
25 листопада 1950 року перша радянська балістична ракета Р-1 була прийнята на озброєння і поступила в ракетні частини, що дислокувалися в Капустиному Яру. В її розробці взяли участь в цілому 13 науково-дослідних інститутів і 35 номерних секретних заводів. У створенні ракети Р-1 і наступних її модифікацій безпосередню участь брали також німецькі інженери, захоплені радянськими військами в Пенемюнде і вивезені в Радянський Союз.
Про те, як створювався радянський багаторазовий космічний корабель за американськими зразками читайте також у статті Заокеанський батько Бурана.
На світлині: пам’ятник ракеті Р-1 на місці стартової площадки на полігоні Капустин Яр
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma