Цілком можливо, що саме зараз у чиїхось кабінетах може витати ідея "нового Мюнхена", і видавці книжки недаремно це зауважують, маючи на увазі той час, коли Европа була поділена між загарбником і рештою "демократичного" людства.
Таким чином, "Коли спалахне війна. 1938" Пйотра М. Маєвського - польського дослідника новітньої історії, який у 2008-2011 роках був радником прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска – це незайве підтвердження того, що угода з дияволом ніколи не принесе добра. У книжці йдеться про те, як демократичний Захід у 1938 році намагався уникнути великої війни, але заохочував агресора до дії. Мюнхенська угода стала кульмінацією політики умиротворення, брутально знищивши суверенітет молодої Чехословацької Республіки на догоду ілюзорному миру. Її президент Едвард Бенеш тоді скрушно виснував: "Це зрада, яка сама себе покарає". У такий спосіб, як відомо, західні демократії, обравши ганьбу замість війни, отримали і війну, і ганьбу.
Тож автор майстерно аналізує міжнародну кризу, у яку світ занурився напередодні Другої світової війни. Мало не щоденна реконструкція подій, надзвичайна увага до деталей, залаштункові розмови політиків у Празі, Берліні, Римі, Лондоні та деінде, протистояння розвідок, аналіз психотипів головних дійових осіб, їхня сила та безсилля витворюють динамічний сюжет, у якому напруга зростає із кожною сторінкою. Тут немає довгих розділів, оповідь радше нагадує щоденник, у якому кожен запис побудовано довкола важливих місць, людей та подій. Читач стає очевидцем і разом з протагоністами переживає увесь буремний 1938 рік, опиняючись у вирі політичного трилера, на жаль, з відомим фіналом.
"Моя книжка не є типовою працею у царині історії дипломатії чи міжнародних відносин, - зауважує автор. - У ній я намагаюся представити те, що діялося 1938 року в різних куточках Європи, і не лише в кабінетах політиків. Вважаю, що такий підхід допоможе краще зрозуміти складність тогочасної міжнародної ситуації, неоднозначність поглядів, складне переплетіння різних інтересів. Згідно з моїми науковими інтересами, найбільше уваги я присвячую Чехословаччині. Українські читачі, мабуть, знають, що історія цієї держави в міжвоєнний період була пов’язана з їхньою національною історією. У 1920–1939 роках до складу ЧСР входила Закарпатська Русь, а українське населення, яке там проживало, було однією з кількох чехословацьких національних меншин. Крім того, на території Чехословаччини жваво діяла українська політична еміграція, а у Празі та Подєбрадах працювали українські вищі школи. У цій книжці я розповідаю про те, як 1938 року Чехословаччина стала головною гарячою точкою на мапі Європи. Однак я відтворюю не лише гру наддержав, а й, можливо, навіть передусім — внутрішньополітичні ігри та суперечки про те, варто боротися чи капітулювати. Зрештою, саме Прага вирішила, чи буде європейська криза врегульована, а чи призведе до війни".
Пйотр М. Маєвський. Коли спалахне війна? 1938. Аналіз кризи. – К.: Локальна історія, 2024
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma