Enigma Enigma

Хтось

2019-09-06 18:04:47 eye-2 4141   — comment 0

Як правильно назвати час українською

Питальний займенник котрий (а не який) уживають у запитаннях, коли йдеться про порядок предметів при лічбі. Саме його вживаємо, коли запитуємо про час: «Котра година?» — відповідаючи порядковим числівником: «Шоста година» — а не, як у російській мові: «Сколько часов?» — і відповідають кількісним числівником: «Шесть часов».

Зверніть увагу! В українській мові годину завжди називаємо порядковим числівником (перша, друга, третя…), що відповідає на питання «котра?», а хвилини і секундикількісним (один, два, три…), що відповідає на питання «скільки?»

Також, наголошую. Хоч розподільно-числове значення властиве й займенникові який, проте в нім воно не відчувається так виразно, як у займеннику котрúй (котóрий). Тим-то краще казати «котрá година?», «о котрíй годині?» (точний час), «на котрý годину?» (приблизний час) та инші, а не «яка година? », «о якій годині?» Бо займенникові який властиве ще й якісне значення. «Яка година?» иноді можна зрозуміти так, наче питають про гарну чи погану годину на дворі. А питання «котрá година?» иншого значення, опріч часового, звичайно й не має.

Якщо йдеться не про точний час, то вживають прийменник на: прийду на п’яту годину (точний час: прийду о п’ятій годині).

Дробові числівники час передають відповідним дробом із прийменником по або на до половини години (менше 30 хв.): двадцять [хвилин] по другій [годині], чверть по другій; чверть на третю, двадцять на третю;

з прийменником до або на, без прийменника, коли буде половина години (близько 30 хв.): пів до сьомої, пів сьомої, пів на сьому;

з прийменником до або за, коли перейшло вже за половину години (більше 30 хв.): за чверть сьома, чверть до сьомої; за десять сьома, десять до другої.


Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma