Enigma Enigma

Олекса Доніч

2022-07-17 22:23:52 eye-2 3545   — comment 0

Язик рабов, язик господ


Ви ніколи не думали, чому манесенький, чудернасенький, гарнесенький звучить дійсно як зменшувально-пестливе, а ось за росіянське зменшувальне півко-морько-манька-клавка дійсно можна й вбити, якщо почути під гарячу руку? Принаймні точно знудить.

Але що ж ви хотіли від покруча з церковнослов'янської? На відміну від природнього симбіозу давньоукраїнської з канонічною старослов'янською, прояви якого можна бачити на тисячолітніх фресках Софії Київської.

Росіянський "язик" має штучне коріння і є фактично всього лише кількасотрічним новотвором з церковної мови, тому йому протипоказана зменшувально-пестлива форма. Це як Фреді Крюгера або монстра Франкенштейна одягти Санта Клаусом.

Тому московити припасували йому зменшувальну форму не для пестощів, а ось для чого:

"Уменьшительные имена, образованные при помощи суффикса -к-, несут в себе оттенок пренебрежения, умаления достоинства именуемого. Исторически это связано с существовавшей традицией использовать для самоуничижения при обращении к лицу из привилегированного сословия."

Тобто росія не тільки "страна рабов, страна господ", але й навіть мова її для цієї мети видумана, бо господа розмовляли між собою французькою. Знали пушкіни з лермонтовими де собака порився

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma