Enigma Enigma

Dario

2019-12-22 16:21:19 eye-2 424   — comment 1

ЗАГАРТОВАНІ ВІЙНОЮ.

Важко заперечувати той факт, що за останні роки Збройні Сили України переживали низку метаморфоз, які докорінно змінили образ та суть українського війська. Причини цьому, на жаль, занадто гіркі - анексія Криму та бойові дії на Донбасі.

Той, хто не хоче годувати власну армію - годуватиме чужу.

Колись Наполеон Бонапарт зауважив, що народ, який не хоче годувати власну армію, буде змушений годувати чужу. Розвиток українського війська просто не можливий без збільшення витрат на оборону. У 2013 році, за часів режиму Януковича, українське військо отримало 15 мільярдів 315,1 мільйона гривень ($1,91 млрд).З початком бойових дій на сході України усім стали зрозуміли слова Наполеона. У перші місяці війни потужний волонтерський рух зробив чималий внесок у розвиток українського війська. Народ вирішив годувати свою армію.

Уже у 2019 році витрати на українське військо складали 201 мільярд гривень ($7,17 млрд). Тобто всього за п'ять років, рівень витрат на українське військо зріс на 184 мільярди гривень. А якщо зросло фінансування, то й буде нова зброя, гідні зарплати й умови, краще навчання, міцніша безпека.

Першим кроком у реформуванні українського війська стало відновлення Національної гвардії України. Уперше таке військове формування виникло при проголошенні незалежності у 1991 році. За президентства Леоніда Кучми Національну гвардію було розпущено і замінено Внутрішніми військами МВС. За президентства Віктора Ющенка була спроба відновлення Нацгвардії, але цю ініціативу відкинув тодішній голова парламентського комітету з питань національної безпеки й оборони Анатолій Гриценко. Події Революції гідності та анексія Криму, а також посилена напруженість в східних областях Україна довели необхідність перезавантаження Внутрішніх військ МВС України, які тягли свою історію від каральних військ ВЧК та НКВД. Саме тому 12 березня 2014 року було відроджену Національну гвардію України.Військове формування створювалось на базі колишніх Внутрішніх військ і саме туди прямо з Майдану влились перші добровольці, які героїчно зарекомендували себе в період Революції гідності. Саме вони з перших днів відправились захищати Україну від російської агресії на сході України. На сьогодні Національна гвардія України - військове формування з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України, однак у період воєнного стану українські нацгвардійці перепорядковуються Міністерству оборони. На передовій та в тилу нацгвардійці виконують завдання з забезпечення громадської безпеки та забезпеченні основних та конституційних прав та свобод громадян України.

Відродження Національної гвардії мало не лише суто формальний характер. Відбулась справжня метаморфоза - від каральних Внутрішніх військ з радянським тягарем до сучасної української Національної гвардії. У 2016 році Нацгвардія отримала 8 млрд 621,9 млн гривень з державного бюджету. На ці гроші було оновлено озброєння та покращено умови українських нацгвардійців. Нацгвардія почала отримувати на озброєння передові зразки вітчизняного виробника, зокрема стрілецьку зброю класу Форт та бронеавтомобілі сімейства КрАЗ. Також оновився авіаційний парк Нацгвардії зокрема французькими та вітчизняними сучасними гвинтокрилами. Вперше Нацгвардія отримала безпілотники.

Національну Гвардію, як нове сучасне українське військове формування, почали сприймати у світі. 16 жовтня 2017 року Національна гвардія України стала повноправним членом Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції FIEP.

Відриваючись від радянських каральних традицій Національна гвардія пройшла повний процес декомунізації. В травні 2017 року в Національній гвардії офіційно запроваджено інституцію капеланства. Для всіх релігій та конфесій, за винятком УПЦ МП, через антидержавницьку та колаборантську діяльність частини їх кліру.Також наказом Міністра внутрішніх справ визначено, що: "не допускаються священики, духовні центри яких знаходяться на території країни-агресора".

Розбудова армії за останні роки призвела не лише до появи нових бригад та інших тактичних з'єднань, а й до появи двох нових родів військ - Сил спеціальних операцій та Десантно-штурмових військ.

Сили спеціальних операцій - засновані 5 січня 2016 року. Завдання ССО у військові справі визначаються терміном "спеціальна розвідка". Серед операції, які проводять українські "вовчики" - це рейди, здобуття розвідувальної інформації за лінією фронту, порятунок полонених та заручників, психологічні операції (Psy-Ops) та ще багато інших. Більшість завдань ССО належать до сфери державної таємниці.

Також у самостійний рід військ виокремилися українські десантники, які до 2015 року перебували у складі Сухопутних військ України.

Українські десантники - це не лише приклад мужності та військової майстерності, а й того, як може еволюціонувати українське військо, пориваючи з радянськими традиціями. До 2017 року українські десантники носили за радянською традицією блакитні берети та називалися Високомобільні десантні війська. 21 листопада українські десантники приєдналися до світового десантного братства, одягнувши берети кольору "марун" та перейменувавшись в Десантно-штурмові війська. У складі Десантно-штурмових військ ЗСУ сформовали новий підрозділ – комендатуру десантного забезпечення. Задачами нового підрозділу буде проведення метеорозвідки, розвідки площадки приземлення, прийому основних сил десанту. Підрозділ також використуватимуть для рятувальних операцій і міжнародних змагань, так як, особистий склад його - це спортмени-парашутисти.

Під час серпневих навчань Saber Junction-2018, українські десантники “взяли в полон” командира та офіцерський склад батальйону умовного противника (американських та італійських спецпризначенців) та “захопили” засоби зв’язку, зброю та штабні документи. Після чого командування навчань було змушене змінювати тактичний план маневрів.

Найвизначнішим подвигом українських десантників за період війни став так званий "Рейд Забродського". Рейд підрозділів 95-ї окремої аеромобільної бригади з 19 липня по 10 серпня 2014. Згідно з офіційною інформацією, в ході рейду було пройдено близько 470 км, з яких 170 км тилами ворога. Під час рейду десантники 95 оаембр вступали у збройні зіткнення з підрозділами ЗС РФ. Американський військовий експерт Філіп Карбер назвав цей рейд найдовшив в військовій історії.

Після окупації Криму українські ВМС втратили близько 30 суден різного класу та типу. Відновлювати українські ВМС довелося фактично з нуля. Враховуючи реальні умови російської агресії була затверджена концепція будівництва "москітного флоту". Суть концепції полягає у згрупуванні сукупності швидкохідних і маневрових малих бойових кораблів: торпедних, сторожових, ракетних, та інших малих катерів. Така концепція має на меті боротьбу з кораблями противника в прибережній зоні. Враховуючи досвід конфліктів у Перській затоці, коли невеликі катери продемонстрували свої переваги у боротьбі з великими кораблями у прибережній зоні, така концепціє є абсолютно прийнятною для України.

Миколаївським дослідно-проектним центром кораблебудування на основі річкового бронекатера "Гюрза" спроектував українські малі броньовані артилерійські катери. Модернізація миколаївських конструкторів дозволила річний МБАК перетворити на морський. У вересні 2016 року "Бердянськ" спільно з МБАК "Аккерман" на навчальних стрільбах у супроводі фрегату "Гетьман Сагайдачний" виявили російський протичовновий корабель "Смєтливий", який провів захоплення цілі й вів українські кораблі своїм бортовим озброєнням. "Гетьман Сагайдачний" поставив димову завісу під покровом якої катери підійшли ближче до російського корабля, розділилися та взяли його в напівобхват. "Смєтлівий" змушений був відступити. Таким чином це можна вважати першою перемогою "українського москітного флоту".

Іншою важливою складовою українських ВМС є морська піхота. Під час окупації Криму вірність присязі з 650 українських морпіхів зберегло лише 196. Саме вони стали кістяком новоствореної 36 окремої бригади морської піхоти. 23 травня Президент України проголосив зміну кольорів беретів морської піхоти. Відкинувши радянське минуле з нелогічними беретами чорного кольору, українські морпіхи приєднались до своїх побратимів з Британії, Греції, Італії й вдягнули берети кольору морської хвилі. В армійському середовищі за ними закріпилась назва - "штормові берети".

У 2017 році бюджетні видатки на розробку та закупівлю нових видів озброєнь для українського війська склали 9 мільярдів гривень. Вітчизняний ВПК розробив та постачає війську найновіші технологічні зразки озброєння. У 2018 році на озброєння ЗСУ прийнятий ракетний комплекс "Вільха", який розроблений на основі радянської реактивної системи залпового вогню "Смерч". Кожна пускова установка має 12 ракет, кожна ракета несе бойову частину вагою до 250 кг та наводиться на ціль окремо від решти. Вага самої ракети — 900—1000 кг. В умовах оборони Донецького і Луганської аеропортів свою надійність показав український протитанковий ракетний комплекс "Стугна-П". У 2017 році конструкторське бюро "Луч" достроково поставило біля 300 ракет РК-2 із визначеною замовником кількістю пускових установок. Частина з них встановлена на квадроцикли вітчизняного виробництва UTV.

Державний концерн "Укроборонпром" протягом 2018 року передав до українського війська понад 2500 одиниць високоточного озброєння. Cеред озброєння, що передали, є високоточні ракетні комплекси "Стугна-П", "Корсар" та "Бар‘єр", ракетний комплекс "Вільха", новітня крилата ракета "Нептун" високоточні 152-мм снаряди "Квітник" та інші.

Водночас, українське військо поповнилося низкою броньовиків. Це броньовані автомобілі "Кугуар", "Кобра", "Спартан", "Козак", "Шрек", а також ціле сімейство модифікацій бронетранопортерів БТ-4 "Буцефал".

Поступово українське військо переходить в озброєнні до стандартів НАТО. Зокрема за ізраїльською ліцензією виготовляється стрілецька зброя серії Galil та Negev під маркою "Форт". Окрім того українські зброярі розробляють власні буллапи "Вулкан" та "Малюк".

Окрім того українське військо отримало низку необхідних видів озброєнь від західних партнерів, насамперед США, зокрема це ряд контбатарейних засобі РЛС, а також протитанкові комплекси "Джавелін" та патрульні катери "Айленд".

Надійний тил - запорука успішного фронту

З розвитком та розбудовою армії, окрім озброєнь розпочався і соціальний захист та поліпшення умов життя та дозвілля військовослужбовців. Замість колишніх казарм, українські воїни-контрактники живуть у сучасних гуртожитках, будівництво яких триває в більшості військових частин.

У липні 2018 року одночасно у різних областях та гарнізонах триває реалізація найбільш масштабного проекту будівництва гуртожитків для військовослужбовців-контрактників за всю історію ЗСУ, якій сам по собі є лише частиною проекту забезпечення військових штатно-посадовим житлом.

Важливим для українського війська є й духовний стан його солдатів. Саме тому, з початком бойових дій на Донбасі, динамічного розвитку набрав капеланський рух в Україні. У жовтні 2017 року було оголошено про те, що формування капеланської служби в збройних силах завершується. До кінця року планувалося в складі кожної бригади мати військового капелана, який вестиме душпастирську роботу без урахування особистої приналежності до конкретної конфесії.

 

Ребрендинг Збройних Сил

Окрім наповнення армії, змінилася її так би мовити "обгортка". Весь однострій Збройних Сил пройшов ребрендинг. Пішли у вічність радянські кашкети"аеродроми", дешеве сукно "полинових" мундирів і камуфляжу "дубок", зникли радянські п'ятикутні зірки й копійована символіка.

З 2015 року військовослужбовці ЗСУ мають камуфляж піксельного забарвлення, який відповідає міжнародним стандартам.

ТРАДИЦІЇ

Армія, як відомо консервативна структура, яка має багато власних традицій та навіть забобонів. Змінювати таку структуру дуже важко, але вкрай необхідно, особливо, якщо врахувати, що більшість традицій тягнеться з радянської армії. Один з найважливіших кроків у зламі радянської традиції - є зміна військового привітання з "Зичу здоров'я" на "Слава Україні - Героям Слава". А також заміни суто більшовицького звертання "товариш" на "пан". Також було затверджено новий марш Збройних сил - ним став гімн Української повстанської армії - "Зродились ми великої години".

18 листопада 2015 року із повної назви військових частин, установ та органів ЗСУ були вилучені почесні найменування і державні нагороди часів СРСР.

Значущою традицією, яка знайшла відклик у цивільного населення стала традиція зустрічати тих, хто повернувся з війни. Військовослужбовці йдуть до частини поважним кроком через місто, а цивільні їх зустрічають, вітають з поверненням. У цьому проявляється ставлення суспільства до війська.

За чотири роки Збройні Сили України змінились настільки, що зміни ці помітно, навіть тим, хто немає жодного стосунку та інтересу до військової справи. З розграбованого, демотивованої сукупності підрозділів воно перетворилось на високомотивоване, потужно озброєне військо, яке може протистояти агресору і поважається у світі.

Українське військо крокує семимильними кроками в НАТО. Навіть фахівці Альянсу визнають, що членство України в Організації Північноатлантичного договору - це питання часу. Прикладом є хоча б створення з нуля семи механізованих бригад за чотири роки. Жодна країна-член НАТО не досягла таких показників, ба більше, не всі країни НАТО навіть мають п'ять механізованих бригад.

У нас ще є маса роботи - завершити переозброєння та укомплектування, розбудовувати інфраструктуру, вдосконалювати військову освіту та просвітницьку роботу - але все це посильно українському війську, яке гартувалось і відновлювалось у війні.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma