Численні порохоботи кепкують з виразу «слуга народу», щоразу підкреслюючи, що він належить радянським часам, що його вигадав сам таваріщ Сталін під час його обрання депутатом.
Але це хибна думка. Насправді цей вираз з'явився в епоху античності. Давньогрецький оратор і філософ Ісократ (436-338 рр. до н. е.) у своєму творі «Ареопагетік» (бл. 354 р. до н. е.) писав: «Народ повинен призначати представників влади, <...> а люди, що мають достатньо дозвілля, повинні присвятити себе турботам про громадські справи, як слуги народу».
Ісократ був прихильником демократичної форми правління, яка панувала в сучасних йому Атенах. Це була перша в світі демократична система. Будь-який громадянин мав право (і навіть обов'язок) брати участь у роботі Народних зборів. Як відзначають дослідники, в епоху розквіту атенської демократії близько третини громадян одночасно займали ту чи іншу державну посаду. При цьому вони настільки добре керували полісом, що не існувало жодни політичних чи соціальних конфліктів, а місто та його мешканці процвітали.
А ось на теренах СРСР цей вислів став особливо популярним дійсно завдяки Й. Сталіну, який на передвиборних зборах у Великому театрі 11 грудня 1937 року сказав: «Депутат повинен знати, що він слуга народу». Пізніше цей вислів неодноразово використовувався на передвиборних плакатах радянського часу. Сталін, як відомо, навчався в духовній семінарії і був виключений лише на останньому році навчання через неявку на іспит. Проте очевидно, що майбутній «вождь і учитель усіх народів» все ж таки вивчав античну риторику та літературу і навіть дещо запам’ятав.
Чи стане Зеленський «слугою народу» у справжньому розумінні цього виразу невідомо - боротьби з кланово-олігархічним режимом поки не спостерігається. Але цілком зрозуміло, що численним порохоботам набагато ближчий саме Сталін та старі радянські часи, а не Ісократ з його античною демократією. Тому вони й створили новий культ особистості – культ Порошенка. Тому вираз «слуга народу» їм ніколи не зрозуміти, бо вони звикли бачити у представниках влади лише панів та хазяїв, а себе лише їхніми холопами та холуями.
До речі, атенська демократія була демократією лише вільних людей, раби не брали участі в управлінні державою. Тож зовсім не дивно, що порохоботи так ненавидять вираз «слуга народу».
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma