Серед людей творчих професій - учених, музикантів, акторів - чимало геїв. Імена деяких з них знають всі. У списки «найвидатніших людей усіх часів, які були гомосексуалами», обов'язково включають вокаліста Queen Фреді Меркьюрі, главу Apple Тіма Кука і музиканта сера Елтона Джона.
Ми пропонуємо вам підбірку менш знаменитих геїв різних епох, які помітно вплинули на хід історії.
Святий Елред.
Як не дивно, у гомосексуалів є власний святий покровитель, хоча в це і складно повірити. Настоятель одного з йоркширських монастирів по імені Елред жив в XII столітті і залишив після себе масу історичних і теологічних творів. В одному з них він написав, що бачить в чернечій дружбі щось більше, ніж просту приязнь товаришів.
Римська католицька церква ніколи не канонізувала Елреда, проте в Англії його почали вшановувати як святого вже через кілька років після смерті. Зрозуміло, це ніяк не пов'язано з його творами, присвяченими гомосексуальності. Для сучасників і нащадків Святий Елред, перш за все, видатний теолог і добрий настоятель абатства. А для нинішніх прихожан англіканської церкви, які зараховують себе до ЛГБТ, Елред - персональний святий.
Жорж Дантес, військовий, політик.
Приїзд молодого офіцера в Росію на початку 30-х років XIX століття став фатальним для кращого російського поета епохи, Олександра Пушкіна. Дослідники пишуть, що вбивство Пушкіна на дуелі обірвало цілу лінію в російській культурі і що вся історія могла б піти іншим шляхом, якби Пушкін встиг написати все, що повинен був.
Жорж Шарль Дантес прибув до Росії, щоб найнятися на військову службу. В дорозі він познайомився з літнім бароном Геккерном, який взяв чоловіка під свою опіку, всіляко допомагав йому і навіть усиновив. У Петербурзі ходили чутки про їх любовні, а не родинні стосунки.
Пушкін загинув на дуелі через залицяння Дантеса з Наталією Гончаровою. Можливо, Дантес залицявся до дружини Пушкіна якраз щоб пригасити чутки про свою гомосексуальність. Після першого витка сварки з Пушкіним, яку вдалося зам'яти, Дантес навіть одружився з сестрою Наталії. Пізніше, залицяння до дружини відомого поета продовжилися, Пушкін отримав знущальний лист і викликав Дантеса на дуель, де і був убитий. Дантеса видворили з Росії, він прожив у Франції довге життя, успішно займався політикою і говорив, що якщо б не та дуель, його життя склалося б значно гірше.
Оскар Уайльд, письменник.
Оскар Уайльд, один з найблискучіших прозаїків і драматургів пізньої Вікторіанської епохи, був естетом і снобом. Незважаючи на своє невисоке походження, Уайльда знали як справжнього аристократа. В кінці XIX століття Оскар був бажаним гостем в усіх будинках європейської еліти. Він одружився, став батьком двох синів, багато писав для сцени. Роман «Портрет Доріана Грея» став сенсацією в літературному світі, а заодно і приводом для гарячої полеміки в пресі. Уайльда звинувачували в аморальності, а він писав розлогі статті про те, що мистецтво ніяк не пов'язане з мораллю.
Життя блискучого лондонця змінилася після того, як він познайомився з молодим аристократом Альфредом «Бозі» Дугласом. Примхливий юнак зажадав, щоб одружений Уайльд не приховував їх зв'язок і в кінці кінців, пара опинилася в центрі скандалу. Якийсь лорд назвав Оскара Уайльда «содомітом». Уайльд подав до суду за наклеп, але був заарештований сам, після чого його засудили до двох років в'язниці. Люди, які в той час знали Оскара говорили, що він був ідеальним чоловіком, поки не зустрів Бозі Дугласа.
Тюремний термін він відбував в Редінгу, де намагався зберегти бадьорість духу і продовжував писати. Дружина кілька разів відвідувала його, а ось «аристократичний хлопчик» Бозі ніби забув про нього. Останні роки Оскар Уайльд прожив у Франції, переїжджаючи з місця на місце, щоб залишатися невпізнанним. Сучасники писали, що письменника судили не стільки за гомосексуалізм, скільки за його гострий і незалежний розум і сміливість кинути виклик британському суспільству.
Сергій Ейзенштейн, кінорежисер.
Фільми великого режисера-модерніста Сергія Ейзенштейна увійшли в усі підручники з кіномистецтва. Його картину «Броненосець Потьомкін» не раз визнавали кращим фільмом всіх часів і народів. А знамениті кадри з коляскою, яка котиться вниз по Потьомкінських сходах і страшними очима матері дитини, пам'ятає кожен.
Сергій Ейзенштейн вважав за краще не відносити себе до гомосексуалів. Він проводив багато годин роздумуючи і аналізуючи свою особистість і прийшов до висновку, що, по всій видимості, відноситься до асексуалів, тобто не зацікавлених в тілесних відносинах ні з чоловіками, ні з жінками.
Однак, в житті кінорежисера був період захоплення чоловіками, яке доводилося приховувати: кримінальна стаття про гомосексуалізм з'явилася в СРСР в 1934 році і Ейзенштейн міг постраждати від неї. Незважаючи на те, що Сергій був одружений і виховував дитину, чутки про його нетрадиційну орієнтацію ходили по всій Москві. В середині тридцятих над ним згустилися хмари - Сталін особисто просив особістів звернути увагу на занадто яскравого режисера. Від репресій його врятувало лише особисте заступництво товариша Молотова. Ейзенштейн помер в 1948 році - практично на знімальному майданчику, не встигнувши закінчити останню частину трилогії про Івана Грозного.
Алан Тьюринг, математик і криптограф.
Геніальний математик Алан Тьюринг зіграв важливу роль у Другій світовій війні. Він входив до групи англійських криптографів, які перехоплювали і намагалися розшифрувати німецькі надсекретні послання. Вважається, що без допомоги групи, яку очолював Тьюринг, перемога у війні настала б на два роки пізніше. У 1951 році Алана Тьюринга звинуватили в гомосексуалізмі - тоді в Британії це було кримінальним злочином. Поліція запропонувала йому вибір: в'язниця або хімічна кастрація. Математик страшно страждав через свою особливість, тому вибрав "перестати" бути геєм. За рік гормональних уколів Тьюринг став імпотентом.
Куди більш трагічним наслідком цієї справи стали репутаційні втрати - Тьюринга відсторонили від роботи. Кілька років Алан боровся з нестерпними умовами життя, але тільки глибше занурювався в депресію. У червні 1954 року його знайшли мертвим в своєму ліжку, а на тумбочці лежало надкушене яблуко. Розтин показав, що Тьюринг отруївся ціанідом, невідомо, свідомо чи в ході хімічного експерименту. Прожив математик всього 41 рік.
У 2014 році Алана Тьюринга зіграв у фільмі «Гра в імітацію» британець Бенедикт Камбербетч. У ролі його колеги і недовгий час дружини знялася Кіра Найтлі. І тільки за рік до цього королева Єлизавета II офіційно помилувала Тьюринга, знявши з нього звинувачення в непристойності. У 2017-му в силу вступив «закон Тьюринга» про посмертне помилування всіх, хто був звинувачений в гомосексуалізмі в Великобританії.
Крістіан Діор, модельєр.
Чоловік, який краще за всіх розумів жінок і при цьому абсолютно ними не цікавився, Крістіан Діор став творцем стилю New Look в другій половині 40-х років. Після двох світових воєн європейські жінки відрізали волосся, надягали зручний і невиразний одяг і немов забули про прикраси, каблуки і інші розкоші. У 1947 році Крістіан Діор запропонував повернутися до жіночності і затягнув жіночі талії в корсети та повернув на подіум пишні спідниці.
Жінки отримали можливість знову відчути себе слабкою і прекрасною статтю. Діор був геєм, проте ніколи не афішував своїх зв'язків. Хоча у Франції і не садили за гомосексуальність, громадський осуд був дуже великий. За рік до своєї смерті, в 1956-му, Діор познайомився з молодим алжирським співаком і так прив'язався до нього, що навіть наважувався виходити з ним у світ. Однак їх партнерство було недовгим: в 1957 Діор помер від серцевого нападу, коли намагався схуднути для свого молодого друга.
Стівен Фрай, актор, письменник і громадський діяч.
Стівена Фрая сама британська королева назвала «еталонним носієм англійського стилю». Незважаючи на те, що Фрай - наполовину угорський єврей, він, мабуть, як ніхто ввібрав британський дух і культуру. Стівен - неймовірно енергійна людина, яка займається мільйоном речей одночасно. Він багато знімається в кіно, працює на телебаченні, записує аудіокниги (його голосом начитаний англійський переклад «Євгенія Онєгіна» і оригінал «Гаррі Поттера». Джоан Роулінг дуже високо оцінила майстерність Фрая-оповідача), та ще пише романи.
Крім того, Стівен Фрай - автор декількох документальних фільмів, серед них - дослідження біполярного розладу і фільм , який розповідає про особливості життя гомосексуалів в різних країнах. У Росії для зйомок одного з епізодів цього фільму Фрай зустрічався зі знаменитим депутатом-гееборцем Віталієм Милоновим.
Стівен Фрай - один з найбільш відвертих людей і не соромиться публічно говорити про себе речі, в яких не кожен зізнається навіть найближчим.
Більшості героїв їх сексуальна орієнтація не принесла щастя, навпаки, сильно ускладнила життєвий шлях. На жаль, сексуальну орієнтацію не вибирають.
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma