Відомий французький філософ Дені Дідро прожив майже усе своє життя в злиднях, але змінив його у 1765 році.
Незважаючи на те, що Дідро був бідною людиною, він був відомим філософом та співзасновником і автором «Енциклопедії», одного з найбільш всеосяжних довідкових видань того часу.
Коли про фінансові труднощі Дідро почула імператриця Росії Катерина II, вона запропонувала придбати його бібліотеку за суму, еквівалентну теперішнім 50 000$ США. У Дідро з'явилися гроші, про які він не міг раніше навіть мріяти.
Після того, як йому на голову "впало" несподіване багатство, Дідро придбав новий червоний халат. І з того моменту все стало як в тумані...
Новий халат Дідро був настільки прекрасним, що французький філософ зазначив, настільки він розбігається зі звичайними речами, які його оточують. За його словами, між халатом і всім іншим не було «відповідності, гармонії, краси». І Дідро відчув гостру необхідність придбати ще кілька речей, які б відповідали красі його халату.
Він викинув старий килим і замінив його на новий - дорогий і статусний. Він обставив свій будинок скульптурами. Він придбав новий стіл на кухню замість старого. Він купив нове дзеркало і повісив його над каміном. Дідро виніс в передпокій своє плетене крісло і купив замість нього розкішне шкіряне.
Ці спонтанні покупки і отримали назву «ефект Дідро».
Суть ефекту полягає в тому, що кожна нова покупка створює "спіраль споживання", яка змушує вас купувати все нові і нові речі.
В результаті, ми купуємо те, що нам абсолютно не потрібно для того, щоб відчувати себе щасливими і задоволеними.
Мабуть, кожен помічав за собою подібне:
- Ви купуєте нове плаття, і раптом розумієте, що вам тепер життєво необхідні відповідні нові туфлі і сережки і ще нова сумка;
- Ви купуєте абонемент в спортзал, і розумієте, що вам потрібні нові кросівки, спортивне харчування і спеціальний гель для душу.
Нам завжди хочеться більшого і кращого, нами рухає бажання збільшувати і вдосконалювати.
Як боротись з ефектом Дідро?
Ефект Дідро - це постійна гонка і придбання все нових і нових речей, тому наше завдання - усвідомити, які з них дійсно необхідні, а які купувати немає сенсу.
Відпишіться і відмовтесь
Так-так, відпишіться від електронних розсилок, і відмовтесь від гортання стрічки. Кожна ваша звичка чи бажання обов'язково викликані якимось зовнішнім подразником, навіть якщо ви цього і не усвідомлюєте. Краще поговорити з друзями за чашкою кави, ніж безглуздо гортати каталоги товарів, якими вас засипають виробники.
Купуйте тільки те, що вам необхідно
Перш ніж купуєте нове пальто, переконайтесь, що воно підходить до взуття та сумочки, яка у вас вже є.
Віддавайте стільки, скільки купили
Купили новий холодильник? Віддайте старий, а не просто перенесіть у гараж. Ідея в тому, щоб ваші речі не "розмножувалися" в геометричній прогресії у вашому будинку. Намагайтесь купувати тільки те, що приносить радість і справжнє щастя.
Спробуйте нічого не купувати протягом одного місяця. Не дозволяйте собі жодної дрібниці. Якщо вам в цей період знадобиться, наприклад, газонокосарка, попросіть її у сусідів. Дістаньте хорошу сорочку, яку закинули на дальню полицю минулого літа, замість того, щоб купувати нову. Чим більше ми себе обмежуємо, тим винахідливішими стаємо.
Вмійте відмовлятися від речей, яких вам чомусь захотілося. Це нескінченний процес. Ви будете хотіти чогось ще завжди.
Дені Дідро писав: «Нехай мій приклад стане уроком для вас. У бідності - свої свободи. У багатства є свої перешкоди».
Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma