Enigma Enigma

Військове братерство Нескорених

2019-11-27 12:42:28 eye-2 2743   — comment 0

Як написати заяву про відвід

В українському законодавстві насправді передбачено достатньо умов для здійснення правосуддя. Однією з таких опцій, які стають в пригоді під час заангажованого процесу, є інститут відводу. Фактично це означає можливість усунення будь-якої зі сторін, яка вирішила позловживати своєю роллю у процесі.

КПК передбачає низку умов, за яких суддя (чи колегія), прокурор або інші учасники можуть бути відсторонені або повинні заявити про самовідвід - про них йдеться у 75-79 статтях Кодексу. Крім того, згідно Кодексу суддівської етики, суддя повинен заявити про самовідвід у разі формування особистого і упередженого ставлення до одного з учасників процесу.

Ясна річ, на практиці іноді все відбувається зовсім інакше. Зважаючи на те, що від слів прокурорів або експертів та рішень суддівської колегії залежить доля обвинуваченого, саме відвід упередженої сторони може його врятувати.

То що робити? Щойно ви дізналися про упередженість одного із учасників процесу - судді, прокурора, експерта або будь-кого іншого, необхідно подати клопотання про відвід. Звісно, воно має бути обгрунтованим і вмотивованим - ви маєте чітко розписати і довести, що сторона є насправді упередженою, інакше вашу заяву вважатимуть маніпулятивною, а це аж ніяк не піде на користь.

Важливий момент: клопотання необхідно подати до початку розгляду справи. Заяву про відвід під час досудового розслідування необхідно подати одразу після встановлення підстав для такого відводу, під час судового провадження - до початку судового розгляду. Клопотання про відвід після початку судового розгляду можна подати лише у разі, якщо ви з’ясували підставу для відводу вже після початку судового розгляду.

Далі вашу заяву розглядають: інший суддя (якщо ваше клопотання стосується слідчого судді або судді, який розглядає вашу справу одноосібно) або колегія (та сама, що розглядає справу, - якщо відвід заявлено одному/кільком суддям колегії або усьому суддівському складу). Усі інші відводи під час досудового розслідування розглядає слідчий суддя, а під час судового провадження - суд, який його здійснює.

Стороні, що подала клопотання, дають можливість прокоментувати заяву, а іншим сторонам процесу - висловити свою думку з приводу відводу. Якщо суд вирішує, що клопотання обгрунтоване, упереджену сторону замінюють незалежним учасником процесу. В інакшому випадку клопотання відхиляють і процес продовжується.

Необхідно усвідомлювати, що у разі, якщо ваше клопотання не задовольнили, наступну вашу заяву можуть сприйняти за маніпуляцію з метою затягування процесу. Звісно ж, у таких випадках найкраще, якщо ваш адвокат кваліфікований і вмотивований вам допомогти - тоді він як безпосередній учасник процесу підкаже, чи варто ризикувати, і роз’яснить подальшу лінію поведінки.

Ось приклад заяви на відвід - у цьому випадку одного із суддів.

Звертаємо увагу, що для кожної окремої ситуації будуть актуальні відповідні статті.

Будь-які збіги у наведеному прикладі є випадковими.

Відстоюйте свої права з розумом.

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma