Enigma Enigma

Liza Levchenko

2019-11-05 10:57:57 eye-2 473   — comment 0

Яка небезпека криється за популярним «патріотичними» групами в соцмережі

Про це «Фактам» розповів оперативний співробітник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олег Самойленко.

Матеріал є досить змістовним та повчальним, а для когось можливо і попереджувальним...

Потрапити в хитро розставлені пастки російських спецслужб може будь-хто.

Мета Кремля - ​​розхитати, вимотати, знекровити і розколоти Україну. Заради цього країна-агресор невпинно і безперервно веде з нами боротьбу на всіх фронтах. І буквально - воюючи на Донбасі, і нишком, в тому числі створюючи в соцмережах псевдопатріотичні групи і вкидаючи туди фейковий інформацію, щоб таким чином впливати на уми наших співгромадян і підбурювати їх до антиукраїнських / проросійським виступів. Треба визнати, що «внуки Дзержинського» дуже винахідливі - робота в віртуальному просторі кипить і дає свої плоди. Однак часто їх зусилля зводять нанівець співробітники Служби безпеки України. Як повідомляли раніше «ФАКТИ», Facebook змушений був видалити сотні українських сторінок, груп і акаунтів, які поширювали російські фейки про Україну.

 «Якщо правильно і цілеспрямовано вести таку діяльність, можна реально довести нас до громадянської війни»

- Олег, рівно два роки тому в інтерв'ю «ФАКТАМ» ви відзначили, що в останні кілька років росіяни активізували діяльність по створенню інтернет-ресурсів нібито патріотичного, тобто проукраїнського спрямування, які, спекулюючи на наших реальних проблемах - низькі зарплати, високі комунальні тарифи і ціни на продукти, - насправді штучно розгойдують України зсередини, щоб в результаті невдоволення мас вилилося в серйозні протести.

- Один з найяскравіших прикладів таких технологій - діяльність громадянина Російської Федерації Сергія Жука (він же Степан Мазура, він же Микола Гайдук). У лютому 2017 роки ми його викрили і добилися блокування акаунтів, які він створив і адміністрував в соцмережах: «Патрiоті України», «Українська революцiя», «Всi на Майдан», «Продовження Революцiї гiдностi», «Майдан-3», «Мі - патрiоті України ». Загальна аудиторія цих акаунтів досягала півмільйона користувачів.

- Жук пов'язаний зі спецслужбами Росії?

- Достеменно підтвердити його причетність до ФСБ ми не можемо, але і не виключаємо це.

Так ось, він не вгамувався - знову плідно працює на колишній ниві. Не покладаючи рук, я сказав би. Ми навіть відзначили його прогрес в освоєнні української мови. Тепер в його текстах немає типових помилок. Раніше він плутав «і» і «і», «є» і «е».

- Що вам про нього відомо?

- Жук, 1981 року народження, проживає в Москві. Ми знаємо практично всю його біографію, звички та інше, аж до номера мобільного телефону.

Колись він був громадським активістом: боровся з педофілією, виступав за страту для збоченців. Ще він скінхед (причому два рази притягувався до адміністративної відповідальності, один раз - за нанесення тяжких тілесних ушкоджень). Цілком ймовірно, що під час акцій і мітингів його помітили співробітники спецслужб Російської Федерації і завербували.

Гражданин Российской Федерации Сергей Жук (он же Степан Мазур, он же Мыкола Гайдук)

Позивний «Москва»

У 2014-2015 роках Жук з’явився на Донбасі. Воював на боці бойовиків «ДНР», позивний «Москва». У той період він викладав на особистій сторінці багато фотографій з Донецька. Дуже любив позувати зі зброєю в руках. Відомо, що він брав участь в тортурах наших військовополонених - на його YouTube-каналі розміщені відео від яких волосся стає дибом та кров холоне в жилах.

- Робляться якісь спроби засудити його за це хоча б заочно?

- Це підслідність військової прокуратури. До тих матеріалів про Жука, що у них є, ми передаємо і свої.

Так ось, повернувшись з війни додому, Жук перекваліфікувався в бійця інформаційного фронту, став «косити» під українського патріота, який бореться за мир в Україні.

В 2014—2015 годах Сергей Жук воевал на стороне боевиков «ДНР». Известно, что он участвовал в пытках наших военнопленных

- Він працює один?

- Навряд чи. Одна людина не може сісти і за годину настрочити кілька якісних псевдоаналітична статей. Однозначно цю роботу виконує команда кадрових співробітників спецслужб, які системно вивчають економічну, соціальну і політичну ситуацію в Україні, а потім викладають здобуту інформацію, - на перший погляд, начебто правдиво, насправді - маніпулюючи і вкидаючи потрібні їм меседжі. Ми вважаємо, що Жука можуть курирувати фахівці Центру інформаційної безпеки ФСБ Росії (так званий 18-й центр).

Що стосується його «реінкарнації». Встановлено, що з метою дестабілізації і загострення ситуації в Україні напередодні президентських і парламентських виборів Жук створив новий великий проект - групу «Українські націонал-патріоти». Вона зареєстрована в Facebook, Twitter, Instagram і в YouTube. Тобто представлена ​​в найбільш популярних зараз соцмережах. А для поширення особливо важливих посилів Жук активно використовує месенджери - Telegram і Viber.

 

- Хто в цій групі складається? Це реальні люди?

- Більшість - так. У нього 170 тисяч передплатників тільки в Facebook. Це жителі Києва, Харкова, Дніпра і т. Д. - з усієї України.

У цій групі активно пишуть про акції і мітингах, які організовують справжні національно-патріотичні рухи. Наприклад, інформацію про проведення акцій «Ні капітуляції!» Жук виставляв відразу ж після того, як вона з'явилася в справжніх акаунтах.

- Ви хочете сказати, що на ці акції приходять і ті, хто читає цього Жука?

- Так, в тому числі і його передплатники. Люди, погоджуючись з його доводами (невдоволення життям в Україні) і критикою керівництва країни (він лає і Порошенко, і Зеленського), відгукуються на заклики брати участь в масових заходах, організувати черговий Майдан.

Жук створив не тільки групу «Українськи націонал-патріоти», а й паблік поменше - «Радник президента України» (понад двадцять тисяч передплатників), «Верховна Рада 9-го скликання» (шість тисяч чоловік), «Нас 73%» (дві тисячі), «Клоун» (близько тисячі, днями сторінка була заблокована), «Ні капітуляції» (вже видалена), «Правда про АТО и про Майдан» (понад тисячу осіб), «Марш УПА« Захистимо українську землю» (теж вже видалена).

- І про що він пише, наприклад, в «Радник президента»?

- Підтримує позицію Зеленського, зокрема про розведення військ на лінії розмежування. Хоча на іншому паблік він уже викладає аргументи проти розведення. Або організовує дискусію про скасування депутатської недоторканності. І так далі по всіх актуальних тем. У коментарях починається сварка. Мета - посіяти розбрат хоча б між частиною українців - досягнута. Причому він завжди задає дуже хитрі провокаційні питання, після обговорення яких народ практично готовий до здійснення тих чи інших дій, в тому числі протиправних. Тобто, якщо правильно і цілеспрямовано вести таку діяльність, можна реально довести нас до громадянської війни.

«В останні роки люди більше довіряють соцмережах, ніж телевізору і друкованим ЗМІ»

- Тобто сварки в віртуальному світі, щільно увійшло в наше життя, можуть перейти на вулиці і площі міст?

- Такий результат цілком можливий. Результати досліджень говорять про те, що в останні роки люди більше довіряють соцмережах, ніж телевізору і друкованим ЗМІ. Цим і користуються наші противники, викладаючи перекручену інформацію і маніпулюючи суспільною свідомістю. Це дуже серйозна глобальна проблема.

- Як ви на цей раз вирахували Жука?

- Провели порівняльний аналіз публікацій, які викладалися в попередньому його проект «Українська революцiя», і тих, які я назвав. З'ясувалося, що матеріали стилістично дуже схожі (на 95 відсотків), що там використовуються одні й ті ж відео- та фотоматеріали. Потім виявилося, що ідентичні IP-адреси, з яких матеріали завантажуються в Мережу, і поштові адреси російського домену.

- Скільки ж в соцмережах таких Жуків?

- Так десятки. Все це - елементи інформаційної війни проти України. Ми вже встановили групи, які працюють і на непідконтрольною території. На Донбасі, наприклад, є ціла агентурна мережа під назвою «Сапфір». Це все, що поки можу розповісти про неї.

- Ось ви виявили групу «Українські націонал-патріоти» і її відгалуження. І як цю потужну мережу закрити?

- Звернемося в технічну підтримку Facebook і інших соцмереж, щоб там відреагували і видалили або блокували ці ресурси.

- Так ці Жуки тут же створять нові проекти. За ними справа не стане.

- Ці проекти чекає та ж доля.

Згадайте, у вересні цього року прес-служба Facebook повідомила про проведення масштабної операції з видалення фейковий паблік в українському та іракському сегментах. Сторінки п'яти українських сайтів - Znaj.ua (2,8 мільйона передплатників в Facebook), Politeka.net (2,2 мільйона), Akcenty, Hyser і Clutch.ua - були видалені. Крім того, в цьому році видалено понад 500 груп і близько трьох тисяч фейковий акаунтів, які поширювали неправдиву інформацію. У тому числі з ознаками політичної реклами. Втім, відомо, що існують способи обійти це все і не потрапити під «ліквідацію».

- За кожним фейковий аккаунтом стоять конкретні люди ...

- Вірно. З початку інформаційної агресії РФ проти України зареєстровано 214 кримінальних проваджень (32 порушено в 2019 році) щодо осіб, причетних до розповсюдження в Інтернеті матеріалів, які закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади (стаття 109 Кримінального кодексу), до посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (стаття 110), до створення терористичної групи чи терористичної організації (стаття 258-3). Суди винесли 69 обвинувальних вироків з реальними термінами, 17 з них - в цьому році. В даний момент у виробництві знаходиться 70 кримінальних справ, 28 осіб повідомлено про підозру. Повірте, це чимала кількість.

- Як вам вдається знаходити цих персонажів?

- Моніторимо соцмережі, читаємо, про що пишуть в місцевих паблік, хто і як коментує події, що відбуваються.

Днями ми затримали безробітного жителя Києва, який поширював в соцмережах заклики до насильницького повалення конституційного ладу, захоплення державної владитериторіальної цілісності України і збирав інформацію про дислокацію військових частин в столиці. Він передавав цю інформацію спецслужбам РФ.

Він ідейний, підтримує політику Путіна і Московський патріархат. Писав в своїх акаунтах, що «Донецьк і Луганськ - це Росія», так звані «ЛНР / ДНР» - це Новоросія ".

Виявивши такі заклики, ми встановлюємо, хто їх пише, потім просимо експертів досліджувати тексти цих людей.

«Слід навчитися перевіряти будь-яку інформацію»

- А якщо людина закликає до миру з Росією? Ось така його думка. Має право, як то кажуть.

- Одна справа, коли ти сидиш на кухні, п'єш чай і говориш, інше - коли публічно (на телебаченні, на мітингах, в соцмережах) говориш, що треба створювати «Одеську народну республіку», яка «по праву має належати Росії». Це вже посягання на територіальну цілісність України.

До речі, цей киянин раніше вже фігурував в наших розробках. У минулому році, коли ми провели у нього обшук і вручили йому повістку з'явитися в якості свідка в рамках кримінальної справи, він зник. Переховувався близько року.

Ще епізод. У 2018 році кадровими співробітниками ФСБ був завербований житель Миколаївської області. Йому дали завдання зганьбити угорські громадські організації в Закарпатті - влаштовувати підпали, малювати свастики та інше. Потім фото і відео цих знущань він передавав своєму куратору в РФ. Не можу розповісти про всі деталі операції. Людина затримана, дає свідчення.

Розповім ще, як була затримана жителька Хмельницького, яку через мережу «ВКонтакте» ( «Однокласники» і «Вконтакте» - російський продукт, спецслужби РФ мають доступ до персональних даних користувачів - IP- і поштові адреси, номер мобільного, фото, відео, листування ) завербували спецслужби РФ. За розміщення в соцмережах заклики до повалення конституційного ладу і порушення територіальної цілісності України вона отримувала від росіян чималу суму (Росія витрачає на такі цілі величезні гроші). Потім жінці дали завдання вчинити терористичний акт в одному з міст області. Вона повинна була поїхати до Одеси, забрати там вибухівку і вибуховий пристрій, але наші колеги-одесити не дали здійснитися цьому злу.

Зауважу наступне. Всі ці персонажі схожі. У них низький інтелект, вони малоосвічені, як правило, відчувають гостру нестачу грошей, їх побут не влаштує. У них тільки одна надія - що прийде матінка-Росія і ось тоді-то їхнє життя неодмінно налагодиться.

- Як їх вербують?

- Фахівці з вербування вивчають профіль об'єкта в соцмережах, його фото (по ним можна зрозуміти, яке у нього матеріальне становище), все, що він розміщує на своїй сторінці, потім додаються до нього в друзі, активно коментують його репліки. Якщо людина підтримує ідеологію так званого російського світу, завдання набагато спрощується.

- У Facebook до мене в друзі часто просяться персонажі без фото, у них на аватарке то квіточки, то пейзажі.

- Ось так росіяни і набирають аудиторію для поширення потрібної їм інформації.

- І як же недосвідченій людині розібратися, хто відбивається на екрані його монітора - потенційний друг або агент спецслужб сусідньої держави?

- Багато хто зараз сидять в соцмережах. Тому слід навчитися перевіряти будь-яку інформацію. Це не складно. У реального користувача ви завжди знайдете його фотографії, якісь дані про нього, тексти і відео, які він публікує, позначки «подобається» чи «супер». А коли в акаунті лише одна фотографія та кілька реплік, відразу треба насторожитися. Якщо вас запрошують в групу, дізнайтеся, хто є її адміністратором, і пильно вивчіть його профіль. Зараз техпідтримка Facebook ставить синю галочку на сторінках груп. Це означає, що проведена верифікація та сторінка справжня (що робить неможливим і суттєво зменшує шанси поширити неправдиву, спотворену і фейковий інформацію).

Ще потрібно звернути увагу, як з цих фейковий акаунтів розганяється інформація. Якщо там повно коментарів експертів або учасників бойових дій, не заважає перевірити, чи існує взагалі таке-то підрозділ, або військовослужбовець, або експерт. Витративши час, ви убезпечите себе надалі.

Треба відзначити ще один фактор. Коли в нашій країні обмежили доступ до сайтів «Однокласники» і «Вконтакте», був значно скорочений український сегмент цих ресурсів. Так, трафік «ВКонтакте» зменшився в 3,2 рази (раніше офіційно налічувалося близько 15 мільйонів), що суттєво звузило цільову аудиторію, на яку спрямовані антиукраїнські інформаційні операції, здійснювані російською стороною з використанням даної платформи. Росіяни стали використовувати перш за все Facebook. Його українська аудиторія збільшилася з 7,6 мільйона в 2017-м до нинішніх 13 мільйонів, а кількість користувачів Instagram зросла з 5,6 мільйона до 10 мільйонів.

- Крім війни, на фронті йде війна спецслужб - СБУ протистоїть потужній, добре забезпеченій і щедро профінансованій ФСБ. Як відчуваєте себе в цьому протиборстві?

- Скажімо так, ми непогано вивчили їх методи, знаємо, як їм протидіяти, навчилися огризатися, працювати на випередження, проводити свої інформаційні кампанії. Ми створюємо нові сучасні підрозділи, намагаємося посилити кібербезпеку України. Це маленькі кроки, але це кроки вперед.

Ще нам технічно допомагають спецслужби західних держав, ми в свою чергу ділимося з ними набутим за ці роки досвідом. Повірте, він безцінний.

 

Підписуйтесь на наш Telegram канал Enigma